Çalışanların ruh sağlığının korunması ve hukuki sorumluluklar
Protection of employees' mental health and legal responsibilities
- Tez No: 994832
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDEM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu tez, işyerinde psikososyal risklerin çalışanların ruh sağlığı üzerindeki etkisini ve bu etkilerden doğan işverenin hukuki sorumluluğunu özel hukuk çerçevesinde incelemektedir. Çalışmanın temel problemi, ruhsal zararların çoğu kez süreç temelli ve kademeli biçimde ortaya çıkması nedeniyle önleyici mekanizmaların gecikebilmesi, uyuşmazlık aşamasında ise ispat ile uygun illiyet bağının kurulmasının güçleşmesidir. Tez, ruh sağlığının korunmasını yalnızca zarar sonrası tazminat meselesi olarak değil, önleme yükümlülükleri ile sorumluluk rejimini birlikte ele alan sürdürülebilir bir model olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada doktrinel yöntem benimsenmiş, uluslararası düzenlemeler ve anayasal güvenceler ile iş hukuku, borçlar hukuku ve iş sağlığı ve güvenliği kuralları birlikte analiz edilmiştir. Bu kapsamda TBK m. 417 ve 6331 sayılı Kanun'un öngördüğü yükümlülükler psikososyal riskler bakımından yorumlanmış, süreç temelli ihlallerde delil değerlendirmesi ve nedensellik sorunları yargı kararları ışığında tartışılmıştır. İnceleme sonucunda, işverenin gözetme borcunun yalnızca fiziksel tehlikelerle sınırlı olmadığı, işin örgütlenişi, yönetim tarzı ve işyeri ilişkilerinden kaynaklanan psikososyal riskleri öngörme ve azaltma yönünde aktif bir özen yükümlülüğü doğurduğu tespit edilmiştir. Tez, psikososyal tehlikelerin risk değerlendirmesine etkin biçimde dahil edilmesini, eğitim ile işyeri politikalarının geliştirilmesini, şikayet ve soruşturma mekanizmalarının işler hâle getirilmesini ve tüm sürecin düzenli dokümantasyonla desteklenmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of psychosocial risks at work on employees' mental health and the employer's legal responsibility for resulting harm within the framework of private law. It starts from the observation that mental harm typically accumulates through a gradual process, which delays preventive responses and makes proof and causation difficult once a dispute arises. The study aims to offer a systematic model that treats the protection of mental health not only as a post harm compensation issue but also as a field where preventive duties and liability should be assessed together. Using a doctrinal method, the thesis analyses international standards and constitutional guarantees alongside Turkish labour law, the law of obligations and occupational health and safety rules. In this context, the employer's duty of care under Article 417 of the Turkish Code of Obligations and the public law duties under Law No. 6331 are interpreted with respect to psychosocial hazards, and evidentiary as well as causation problems are discussed in light of case law. The findings indicate that the employer's protective obligations extend beyond physical hazards and require active measures to foresee and mitigate psychosocial risks through organisational arrangements, training, workplace policies and effective complaint and investigation procedures. Liability can be established through a holistic assessment of the concrete indicators available in the specific case. Accordingly, the thesis recommends strengthening the integration of psychosocial hazards into risk assessments, improving internal mechanisms and supporting implementation through systematic documentation.