Orta Afrika Bölgesi'nde borçluluk sorununa İslami finansın katkıları
The contributions of Islamic finance to the indebtedness problem in Central Africa
  1. Tez No: 994835
  2. Yazar: BIANCHI ALEX DJIBRIL NGAYABA MAMBANDZO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNTEHA MAŞALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Bankacılık, Ekonomi, Religion, Banking, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
Özet
Orta Afrika'da borçlanmanın sürekliliği, özel dikkat gerektiren endişe verici bir durumdur. Bu sorun yeni değildir; söz konusu devletlerin bağımsızlıklarını kazandıkları dönemlerin hemen sonrasına kadar uzanmaktadır. Kalkınma çerçevesinde bu durumu düzeltmeye yönelik birçok girişimde bulunulmuş, ancak elde edilen sonuçlar çoğu zaman hayal kırıklığı yaratmıştır. Bu çabaların tam anlamıyla etkili olmaması ise bu sorunun halihazırda temel mesele olarak gündemde kalmasına neden olmuştur. Söz konusu soruna kalıcı çözümler önermeyi hedefleyen bu çalışmada Orta Afrika'daki borçlanmanın kaynakları ve nedenleri analiz edilmekte, bu bağlamda klasik finans sistemine özgü olan faiz uygulamasının bu ülkelerin borç yükünü ağırlaştırdığı tespit edilmektedir. Kronik borçlanma durumu kamu sektörlerinin çeşitli alanlarını derinden etkilemektedir. Buna karşılık, İslami finans sürdürülebilir ve önleyici alternatifler sunmaktadır. Şeriat ilkelerine dayanan bu finans modeli, faizsiz ve etik değerlere uygun finansal araçlar aracılığıyla borç sorununa etkin çözümler getirebilmektedir. Kamerun örneği, bu dinamiği açıkça ortaya koymaktadır ki ülke, giderek İslami finansı benimsemekte ve bölgedeki diğer ülkelere örnek olmaktadır. Gerçek ekonomik faaliyetlere dayalı, etik kurallara uygun İslami finans hizmetleri, Orta Afrika'daki artan borçlanma sorunuyla başa çıkmak için ideal bir çözüm yolunu temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The persistent indebtedness of Central African countries is a pressing issue that deserves special attention. This problem is not recent; it dates back to the aftermath of these states' independence. Over the years, numerous development initiatives have been undertaken to address the debt crisis, but the outcomes have often been disappointing. If these efforts had been fully effective, indebtedness would likely not remain a central concern today. This study aims to propose sustainable solutions to this enduring problem. A thorough analysis of the debt situation in Central Africa, examining both its historical roots and underlying causes, reveals that the practice of charging interest, a core feature of conventional finance, plays a significant role in exacerbating the debt burden of these states. Chronic indebtedness, in turn, severely undermines the functioning of various public sectors. Islamic finance, however, presents viable and preventive alternatives. Rooted in the principles of Islamic law (Sharia), it offers ethical, interest-free financial instruments that may provide effective solutions to the issue of debt accumulation. The case of Cameroon serves as a compelling illustration of this dynamic: the country is progressively adopting Islamic finance, thereby setting an example for other nations in the region. By offering services that are grounded in real economic activities and guided by strong ethical principles, Islamic finance emerges as a promising and ideal approach to addressing the growing debt crisis in Central Africa.