Yeni kariyer tutumlarının algılanan gelecekteki istihdam edilebilirlik üzerindeki etkisinde kariyer sermayesi unsurlarının rolü-ampirik bir araştırma
The role of career capital elements in the effect of new career attitudes on perceived future employability-an empirical study
- Tez No: 994834
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE LEYLA YILDIZ ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, yeni kariyer tutumları arasında yer alan sınırsız kariyer tutumu ve protean kariyer tutumunun algılanan gelecekteki istihdam edilebilirlik üzerindeki etkileri ve akıllı kariyer modeli unsurlarından kariyer kimliği, dijital yetkinlik ve çevrim içi sosyal sermayenin düzenleyici etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın modeli ve hipotezleri, sınırsız kariyer ve protean kariyer kuramları, akıllı kariyer modeli ve kariyer inşası teorisinden yararlanılarak geliştirilmiştir. Çalışmanın bağımlı değişkeni algılanan gelecekteki istihdam edilebilirliktir. Bağımsız değişkenler ise; sınırsız kariyer ve protean kariyer tutumlarıdır. Düzenleyici değişkenler ise kariyer kimliği, dijital yetkinlik ve çevrim içi sosyal ağ kurma davranışıdır. Çalışmanın modeli tüm değişkenlerin bir arada kullanılması noktasında özgündür. Araştırmanın örneklemi Marmara Üniversitesi'nde son ve bir önceki sınıfta eğitim gören 601 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplamak için tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmış olup veri toplama aracı olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. Bulgular hem protean hem de sınırsız kariyer tutumlarının algılanan gelecekteki istihdam edilebilirlik üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif etkileri olduğunu göstermektedir. Ayrıca kariyer kimliği, dijital yetkinlik ve çevrim içi sosyal sermayenin de algılanan gelecekteki istihdam edilebilirlik üzerinde anlamlı ve olumlu etkileri bulunmuştur. Çalışmada, sınırsız kariyer tutumu ile algılanan gelecekteki istihdam edilebilirlik arasındaki ilişkide dijital yetkinlik ve çevrim içi sosyal sermayenin kısmi aracılık etkisi saptanmış; protean kariyer tutumu ile algılanan gelecekteki istihdam edilebilirlik arasındaki ilişkide ise kariyer kimliği, dijital yetkinlik ve çevrim içi sosyal sermayenin kısmi aracılık rolleri olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın bulguları ilgili alanda teorik ve ampirik katkılar sunmaktadır. Ayrıca kariyer yönetimi konusunda bireyler, kariyer uzmanları ve politika yapıcılara önemli tespitler üretmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of the protean career attitude and the smart career model on perceived future employability, as well as the moderating effect of career identity, digital competence, and online social capital on this relationship. The model and hypotheses of the study were developed using the boundless career theory, protean career theory, smart career model, and career construction theory. The dependent variable of the study is perceived future employability. The independent variables are boundless career attitude and protean career attitude. The moderating variables are career identity, digital competence, and online social networking behavior. The model of the study is unique in that it uses all variables together. The sample of the study consists of 601 students in their final and penultimate years at Marmara University. Stratified sampling was used to collect data, and the survey technique was used as the data collection tool. The findings show that both protean and limitless career attitudes have statistically significant and positive effects on perceived future employability. In addition, career identity, digital competence, and online social capital were also found to have significant and positive effects on perceived future employability. The study found that digital competence and online social capital partially mediated the relationship between limitless career attitudes and perceived future employability, while career identity, digital competence, and online social capital partially mediated the relationship between protean career attitudes and perceived future employability. The findings of the research contribute to the field both theoretically and empirically. They also provide important insights for individuals, career professionals, and policymakers in the field of career management.