Memory and resilience in The Girl Who Smiled Beads by Clemantine Wamariya and Elizabeth Weil, The Beekeeper Of Aleppo by Christy Lefteri, and The Lightless Sky by Gulwali Passarlay
Clemantine Wamariya ve Elizabeth Weil'in Boncuklarla Gülümseyen Kız, Christy Lefteri'nin Halep'in Arıcısı ve Gulwali Passarlay'in Işıksız Gökyüzü adlı eserlerinde hafıza ve dirençlilik
- Tez No: 994838
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDUL SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dirençliliğin gelişiminde hafızanın hayati rolünü araştırmakta ve bu iki faktörün dinamik etkileşiminin, özellikle Gulwali Passarlay'ın Işıksız Gökyüzü, Christy Lefteri'nin Halep'in Arıcısı ve Clemantine Wamariya'nın Boncuklarla Gülümseyen Kız adlı eserlerinde mülteci anlatılarında kimliğin yeniden inşa süreçlerinin tam merkezinde yer aldığını ortaya koymaktadır. Çalışmanın metodolojik çerçevesi, hafıza çalışmaları ve dirençlilik araştırmalarına dayanan niteliksel çoklu vaka incelemesi olup, edebi metinlerin zorunlu göçün hafızanın parçalı doğası, dirençliliğin dinamik süreci ve yerinden edilme sonrası kimlik yeniden yapılanması üzerindeki uzun vadeli etkilerini nasıl örneklediği incelenmiştir. Yakın okuma ve metin analizi yoluyla çalışma, hafızanın acı ve hayatta kalma arasında nasıl salındığını ve dirençliliğin basit bir iyileşmeden ziyade uyum sağlama ve sosyal etkileşim stratejileriyle nasıl beslenerek benlik kimliğini etkilediğini ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca çalışmada, dil ve anlatı yapısının, özellikle parçalı anlatım, semboller ve tekrarlar aracılığıyla hafıza ve dirençliliğin çok yönlü boyutlarını nasıl görünür kıldığını göstermek için söylem analizi kullanılmıştır. Bu çalışma, söz konusu anlatıları daha geniş edebi ve kuramsal çerçeveler içine yerleştirerek hafıza ve dirençlilik araştırmalarına, edebiyat çalışmalarına ve göç söylemine katkı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, anlatının yerinden edilme sonrasında kimlik yeniden inşası, dirençliliğin güçlendirilmesi ve kolektif hafızanın korunması için özgün bir araç olma potansiyelini göstermekte, böylece edebiyatın mültecilere yönelik anlayış ve empati geliştirmedeki rolünü teyit ederek zorunlu göçün duygusal ve psikolojik etkilerine derinlemesine bir bakış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores memory's vital role in the development of resilience and reveals that the dynamic interplay of these two factors is at the very heart of the processes of re-establishment of identity in narratives of refugees, particularly in The Girl Who Smiled Beads by Clemantine Wamariya, The Beekeeper of Aleppo by Christy Lefteri, and The Lightless Sky by Gulwali Passarlay. The methodological framework of the study was a qualitative multiple-case study based on memory studies and resilience research, analyzing how literary texts illustrate the long-term effects of forced migration on the fragmented nature of memory, the dynamic process of resilience, and their impact on identity reconstruction post-displacement. By performing close reading and textual analysis, the study reveals how memory oscillates between pain and survival and how resilience is nurtured through strategies of adaptation and social interaction, rather than through simple healing, thereby impacting the self-identity of the protagonists. Furthermore, the study employs discourse analysis to reveal how language and narrative structure bring to the surface the multifaceted aspects of memory and resilience, significantly through fragmented storytelling, symbols, and repetition. This study contributes to memory and resilience research, literary studies, and migration discourse by situating these narratives within wider literary and theoretical frameworks. Besides, it also shows the potential of narrative to become a genuine medium for identity reconstruction, resilience strengthening, and collective memory preservation in the aftermath of displacement, thus confirming literature's role in developing understanding and empathy for refugees and providing an in-depth view of the emotional and psychological impacts of forced migration.