Deconstruction of colonial identity in selected novels by Jean Rhys, Louise Erdrich, J.M. Coetzee and Tsitsi Dangarembga: A comparative study
Jean RHYS, Louise Erdrich, J.M. Coetzee ve Tsitsi Dangarembga'nın seçilmiş romanlarında sömürge kimliğinin yapısökümü: Karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 994837
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDUL SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Edebiyat, insanların yaşam kalitesini iyileştirmede önemli bir rol oynar ve insan özgürlüğünü ve onurunu tehdit eden adaletsizlikleri ve zararlı uygulamaları ortaya çıkarmada güçlü bir araç görevi görür. Son iki yüzyılda edebiyat, sömürgeciliğin tehlikeleri ve sonuçları konusunda kamuoyunu bilinçlendirmede ve bu kritik sorunla başa çıkmak için rehberlik sunmada büyük rol oynamıştır. Sömürgecilik, sömürgeciler tarafından boyunduruk altına alınmış milyonlarca insana dayatılan en ağır insan yapımı trajedilerden biri olmaya devam etmektedir. Sömürgeleştirme küresel olarak yayılırken, edebiyat, sömürgecilerin gerçek doğasını ve gizli motiflerini ortaya çıkarmada ve aynı zamanda sömürgeleştirilenlerin kültürel kimliklerini korumalarına ve ulusal miraslarını aşındırma çabalarına direnmelerine yardımcı olmada önde gelen bir güç olarak ortaya çıkmıştır. Bu tez, Jean Rhys'in Wide Sargasso Sea, Louise Erdrich'in Tracks, J. M. Coetzee'nin Disgrace ve Tsitsi Dangarembga'nın Nervous Conditions adlı dört romanının analizi yoluyla çeşitli sömürgeleştirilmiş ulusların kimlikleri üzerindeki sömürgeci etkiyi incelemektedir. Bu tez, kimlik, hegemonya, ikirciklilik ve melezlik gibi temel sömürgecilik sonrası kavramları inceliyor. Ayrıca, bu eserlerdeki önemli temaları ve anları vurgulayarak, sömürgeci güçlerin doğasında var olan çelişkileri ve kendilerini“ötekini medenileştirmeye”çalışan medeni uluslar olarak gösterme yönündeki ısrarlı girişimlerini ortaya koyuyor. Bunu başarmak için tez, dört romandan seçilmiş alıntıları incelemek üzere hem yapısökümcü hem de sömürgecilik sonrası analitik yaklaşımları kullanıyor. Genel olarak, metinler sömürgeleştirmenin yıkıcı doğasını, yerli halklara yönelik adaletsiz muamelesini ve sömürgecilikten kurtulmadan sonra bile süregelen etkisini ortaya koyuyor. Tez, sömürgeciliğin ve adaletsizliğin, sömürge birliklerinin sahada olup olmamasına bakılmaksızın, bireylerin ırksal, etnik, kültürel veya sosyal farklılıklar nedeniyle marjinalleştirilmesi durumunda bir ulusta yayıldığını savunuyor.
Özet (Çeviri)
Literature plays a significant role in improving people's quality of life and serves as a powerful tool for exposing injustice and harmful practices that threaten human freedom and dignity. Over the past two centuries, literature has played a major role in raising public awareness about the dangers and consequences of colonialism, offering guidance for dealing with such a critical issue. Colonialism remains one of the severest man-made tragedies, imposed by colonizers upon millions in subjugated nations. As colonization spread across the globe, literature emerged as a leading force in revealing the true nature and hidden motives of the colonizers, while also helping the colonized preserve their cultural identity and resist efforts to erode their national heritage. This thesis examines the colonial impact on the identities of various colonized nations through analysis of four novels: Wide Sargasso Sea by Jean Rhys, Tracks by Louise Erdrich, Disgrace by J. M. Coetzee, and Nervous Conditions by Tsitsi Dangarembga. It explores key postcolonial concepts such as identity, hegemony, ambivalence, and hybridity. It also highlights significant themes and moments within these works, revealing the contradictions inherent in colonial powers and their persistent attempts to project themselves as civilized nations endeavoring to 'civilize' the Other. To achieve this, the thesis employs both Deconstructive and Postcolonial analytical approaches to examine selected excerpts from the four novels. Overall, the texts expose the destructive nature of colonization, its unjust treatment of indigenous populations, and its lingering influence even after decolonization. The thesis asserts that colonialism and injustice spread in a nation when individuals are marginalized due to racial, ethnic, cultural, or social differences regardless of having colonial troops on the ground or not.