The impact of green human resources management practices on sustainable performance: The mediating role of job satisfaction
Yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamalarının sürdürülebilir performans üzerindeki etkisi: İş tatmininin aracı rolü
  1. Tez No: 994844
  2. Yazar: MOHANNAD FAISEL BASHIR ELNAHAIESI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA ÖNALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Kuruluşların çevresel olarak sürdürülebilir uygulamaları benimseme yönündeki artan baskı, sürdürülebilir performansın sağlanmasında Yeşil İnsan Kaynakları Yönetimi'nin (YİKY) stratejik rolünü ön plana çıkarmıştır. Bu çalışma, yeşil işe alım ve seçme, yeşil eğitim ve geliştirme ile yeşil ödül ve ücretlendirme uygulamalarının sürdürülebilir performans üzerindeki etkisini, iş tatmininin aracı rolü çerçevesinde incelemektedir. Araştırma, kaynak kısıtları ve çatışma sonrası koşullar altında faaliyet gösteren bir kamu kuruluşu olan Libya'daki Misrata Hizmet Ofisi'ne bağlı Genel Su ve Atıksu Şirketi örnek olay çalışması olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış ve veriler, şirketin farklı birimlerinde görev yapan çalışanlara uygulanan yapılandırılmış anket aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan veriler, ölçüm modelinin güvenirlik ve geçerliliğini değerlendirmek, yapısal ilişkileri incelemek ve aracı etkileri test etmek amacıyla Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) kullanılarak analiz edilmiştir. Betimsel istatistikler, güvenirlik ve geçerlilik analizleri, çoklu doğrusal bağlantı testleri, korelasyon analizi ve hipotez testleri gerçekleştirilerek bulguların sağlamlığı sağlanmıştır. Araştırma bulguları, yeşil işe alım, yeşil eğitim ve yeşil ödül uygulamalarının iş tatmini üzerinde anlamlı ve pozitif etkileri olduğunu ortaya koymaktadır. İş tatmininin ise sürdürülebilir performans üzerinde güçlü ve olumlu bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, iş tatmininin Yeşil İKY uygulamaları ile sürdürülebilir performans arasındaki ilişkide anlamlı bir aracı rol üstlendiği tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, Kaynak Temelli Görüş (RBV) ve İş Talepleri–Kaynaklar (JD-R) teorilerinin varsayımlarını desteklemekte ve çevre odaklı insan sermayesinin sürdürülebilirlik çıktılarındaki önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma, gelişmekte olan ve çatışma sonrası ülkelerde kamu sektöründe Yeşil İKY alanındaki sınırlı ampirik literatüre katkı sağlamakta ve sürdürülebilir performansın artırılmasında çalışan odaklı yeşil insan kaynakları stratejilerinin önemine yönelik yöneticiler ve politika yapıcılar için değerli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing pressure on organisations to adopt environmentally sustainable practices has highlighted the strategic role of Green Human Resource Management (GHRM) in achieving sustainable performance. This study examines the impact of GHRM practices namely green recruitment and selection, green training and development, and green reward and compensation on sustainable performance, with job satisfaction serving as a mediating variable. The research is conducted as a case study of the General Company for Water and Wastewater, Misrata Services Office, Libya, a public-sector organisation operating in a resource-constrained and post-conflict environment. A quantitative research design was employed, and data were collected through a structured questionnaire distributed to employees across various departments. The collected data were analysed using Partial Least Squares Structural Equation Modelling (PLS-SEM) to assess measurement reliability and validity, examine structural relationships, and test mediation effects. Descriptive statistics, reliability and validity assessments, multicollinearity diagnostics, correlation analysis, and hypothesis testing were conducted to ensure robust empirical results. The findings reveal that green recruitment, green training, and green reward practices have significant positive effects on job satisfaction. Job satisfaction, in turn, exerts a strong and positive influence on sustainable performance. Moreover, the results confirm that job satisfaction significantly mediates the relationship between GHRM practices and sustainable performance. These findings support the theoretical assumptions of the Resource-Based View (RBV) and the Job Demands–Resources (JD-R) theory, emphasizing the importance of environmentally oriented human capital in driving sustainability outcomes. The study contributes to the limited empirical literature on GHRM in the public sector of developing and post-conflict countries and offers practical insights for policymakers and managers seeking to enhance sustainable performance through employee-centred green HR strategies.