Reklamda sürdürülebilirlik mesajlarının kullanımının stratejik önemi ve Z kuşağı üzerine etkisi
The strategic importance of using sustainability messages in advertising and their impact on Generation Z
- Tez No: 994861
- Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE GÜLAY ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sürdürülebilirlik mesajlarının reklamlarda kullanım biçimlerini, bu mesajların stratejik önemini ve Z kuşağı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırma kapsamında 2020–2025 döneminde televizyonda gösterilen üç reklam içerik analizi yoluyla değerlendirilmiş ayrıca 18–25 yaş aralığındaki Z kuşağı bireyleriyle anket gerçekleştirilmiştir. İçerik analizi bulguları, markaların sürdürülebilirlik mesajlarını yalnızca ürün tanıtımı için değil, aynı zamanda toplumsal değer üretimi ve kurumsal vizyonlarını görünür kılma aracı olarak kullandıklarını göstermektedir. Mesaj stratejileri açısından korku ve tehdit yerine umut, kazanç ve pozitif çerçeveler öne çıkmıştır. Anket bulguları, Z kuşağının sürdürülebilirliği ağırlıklı olarak çevresel boyutta tanımladığını; sürdürülebilirlik temalı reklamlara olumlu yaklaştığını, ancak bu tutumun ek ödeme isteğine yansımadığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak sürdürülebilirlik mesajları, markalar açısından yalnızca reklam iletişiminin bir parçası değil; aynı zamanda kurumsal itibar ve uzun vadeli marka değeri açısından stratejik bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Z kuşağının beklentilerine uygun olarak umut ve kazanç odaklı, bireysel ve toplumsal faydayı birleştiren, rasyonel ve duygusal unsurları dengeli biçimde kullanan reklam stratejilerinin daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research examines how sustainability messages are used in advertising, their strategic importance, and their impact on Generation Z. The study included a content analysis of three television commercials aired between 2020 and 2025, as well as a survey of Generation Z individuals aged 18-25. The content analysis findings indicate that brands use sustainability messages not only for product promotion but also as a tool for creating social value and making their corporate vision visible. In terms of message strategies, hope, profit, and positive frameworks have been prioritized over fear and threat. The survey findings reveal that Generation Z primarily defines sustainability in environmental terms; they have a positive attitude towards sustainability-themed advertisements, but this attitude is not reflected in their willingness to pay extra. In conclusion, sustainability messages are not only a part of advertising communication for brands but also a strategic element in terms of corporate reputation and long-term brand value. The study concludes that advertising strategies that are hope and profit-oriented, combine individual and social benefit, and use rational and emotional elements in a balanced way, in line with the expectations of Generation Z, are more effective.