Dijital çağda estetik deneyimin dönüşümü: Contemporary Istanbul örneği
The transformation of aesthetic experience in the digital age: Contemporary Istanbul as a case study
- Tez No: 994862
- Danışmanlar: DR. SENA AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bu tez, dijital çağda estetik deneyimin dönüşümünü Contemporary Istanbul çağdaş sanat fuarı üzerinden anlamaya çalışmaktadır. Çalışmanın çıkış noktası, sanat deneyiminin günümüzde yalnızca sergi mekânında yaşanan bir karşılaşma olmaktan çıkmış olmasıdır. Sanat eserleriyle kurulan ilişki, giderek daha fazla biçimde fotoğraf çekme, paylaşma ve bu paylaşımlar üzerinden görünür olma pratikleriyle birlikte düşünülmektedir. Özellikle Instagram gibi görsel odaklı platformlar, sanat deneyiminin aktarıldığı ve yeniden şekillendiği alanlar hâline gelmiştir. Contemporary Istanbul gibi büyük ölçekli sanat etkinliklerinde izleyicilerin deneyimleri, fuar alanında yaşanan anlarla sınırlı kalmamaktadır. Eserlerin önünde durmak, fotoğraf çekmek, belirli mekânları özellikle kadraja almak ve bu görüntüleri sosyal medyada paylaşmak, deneyimin ayrılmaz bir parçası hâline gelmiştir. Bu durum, estetik deneyimin aynı zamanda bir kendini gösterme, konumlandırma ve ilişki kurma biçimi olarak da işlediğini düşündürmektedir. Bu tez, sanat deneyiminin dijital kültür içindeki dönüşümünü ve bu dönüşümün bireysel kimlik sunumlarıyla iç içe geçişini incelemektedir
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis seeks to understand how aesthetic experience has transformed in the digital age through the case of the Contemporary Istanbul contemporary art fair. The point of departure of the study is the observation that today the experience of art can no longer be understood solely as an encounter that takes place within the exhibition space. The relationship established with artworks is increasingly shaped by practices of photographing, sharing, and gaining visibility through these shared images. In particular, visually oriented platforms such as Instagram have become spaces in which aesthetic experience is not merely transmitted but actively reshaped. At large-scale art events such as Contemporary Istanbul, visitors' experiences are not confined to the moments spent within the fairground. Standing in front of artworks, taking photographs, deliberately framing specific spaces, and circulating these images on social media have become integral components of the experience itself. This suggests that aesthetic experience also functions as a mode of self-display, positioning, and social connection. Accordingly, this thesis examines how art experience is transformed within digital culture and how this transformation is intertwined with practices of individual identity presentation.