Elektrik piyasasını düzenleyen işlemlerde hukuki güvenlik ilkesi ve haklı beklentilerin korunması
The principle of legal certainty and the protection of legitimate expectations in regulating the electricity market
- Tez No: 994912
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Günümüz 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu, elektrik enerjisinin tüketicilere yeterli, kaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve çevreyle uyumlu şekilde sunulmasını amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda Kanun, serbest piyasa ilkeleri çerçevesinde özel hukuk hükümlerine göre faaliyet gösteren, mali açıdan güçlü, istikrarlı ve şeffaf bir elektrik piyasasının oluşturulmasını ve bu piyasada bağımsız bir düzenleme ve denetim sisteminin kurulmasını öngörmekte ve bu yetki bir bağımsız idari otorite konumunda olan Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)'na verilmektedir. Elektrik piyasası, toplumun değişen ihtiyaçları, ekonomik ve teknik koşullar nedeniyle yoğun bir düzenleme ve denetime tabi, Devlet tarafından arz talep dengesinin sürekli korunmak zorunda olduğu bir alan olup, yatırımların sürekliliğinin sağlanabilmesi için piyasa düzenlemelerinde hukuki güvenliğin sağlanması ve haklı beklentilerin gözetilmesi büyük önem arz etmektedir. Hukuki güvenliğin sağlanabilmesi için hukuk kurallarının yapımında, bu kuralların idare tarafından uygulanmasında ve yargı kararlarında hukuki güvenlik ilkesinin alt unsurları olan hukuki belirlilik, istikrar ve öngörülebilirlik ilkelerinin göz önünde tutulması gerekmektedir. Elektrik Piyasasını Düzenleyen İşlemlerde Hukuki Güvenlik İlkesi ve Haklı Beklentilerin Korunması konulu bu çalışmamızda; elektrik piyasasının EPDK'nın regülasyon faaliyetleri kapsamında nasıl düzenlendiği ve bu düzenlemeler yapılırken hukuki güvenlik ve haklı beklentilerin korunması ilkelerinin nasıl ele alınması gerektiği, hukuki güvenlik açısından uygulamada karşılaşılan sorunların tespiti ve kamu yararı ile haklı beklentiler arasındaki dengenin nasıl kurulması gerektiğine ilişkin değerlendirmeler yapılmış, piyasada ortaya çıkan uyuşmazlıklara ilişkin olarak yargı kararları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The current Electricity Market Law No. 6446 aims to provide consumers with sufficient, high-quality, continuous, low-cost, and environmentally friendly electricity. To this end, the Law envisages the creation of a financially strong, stable, and transparent electricity market operating under private law provisions within the framework of free market principles, and the establishment of an independent regulatory and supervisory system within this market. This authority is granted to the Electricity Market Regulatory Authority (EPDK), which is an independent administrative authority. The electricity market is an area subject to intensive regulation and supervision due to the changing needs of society, economic and technical conditions, and where the state is obliged to constantly maintain the supply-demand balance. Ensuring legal certainty and protecting legitimate expectations in market regulations is of great importance for the continuity of investments. To ensure legal security, the principles of legal certainty, stability, and predictability, which are sub-elements of the principle of legal security, must be taken into account in the making of legal rules, their application by the administration, and judicial decisions. In this study on the Principle of Legal Security and the Protection of Legitimate Expectations in Regulating the Electricity Market; This study examines how the electricity market is regulated within the scope of the EPDK's regulatory activities, how the principles of legal security and the protection of legitimate expectations should be addressed during these regulations, the problems encountered in practice regarding legal security, and how a balance should be struck between public interest and legitimate expectations. Additionally, judicial decisions regarding disputes arising in the market have also been examined.