Sosyal bilgiler konuları ile zenginleştirilmiş çizgi roman kulübü faaliyetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of comics club activities enriched with social studies topics
  1. Tez No: 994928
  2. Yazar: GÖZDE ELİF ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GENÇ OSMAN İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sosyal bilgiler konularıyla zenginleştirilmiş bir kulüp modeli olan Çizgi Roman Kulübü uygulamasının çok yönlü biçimde değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda öğrencilerin sosyal bilgiler dersine yönelik görüşleri, öğrenme sürecine ilişkin yansımaları, çizgi roman kulübüne ilişkin değerlendirmeleri, kulüp süreci sonrasında çizgi romana yönelik bakış açıları ile kulübün değer ve beceri geliştirme potansiyeline ilişkin öğrenci görüşleri incelenmiştir. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması modeliyle yapılandırılmıştır. Uygulama, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul'da bir özel okulda bir dönem boyunca yürütülmüş; 6. ve 7. sınıf düzeyindeki 23 öğrenciden oluşan kulüp grubuyla her üç–dört haftada bir sosyal bilgiler ders kazanımlarıyla paralel çizgi roman üretim etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Çizgi romanların oluşturulmasında Web 2.0 tabanlı Pixton uygulamasından yararlanılmıştır. Öğrencilerin kendi hayal güçleri ve yaratıcı düşüncelerini yansıtarak ürettikleri çizgi romanlar, süreç sonunda düzenlenen“Çizgi Roman Okuma Şenliği”kapsamında sergilenmiş ve satışa sunulmuştur. Araştırma süresince elde edilen veriler; öğrenci çizgi roman ürünleri, yarı yapılandırılmış öğrenci görüşmeleri, öğretmen gözlemleri ve kulüp saatlerinde tutulan öğretmen günlükleri aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda, Çizgi Roman Kulübü uygulamasının öğrencilerin sosyal bilgiler dersine yönelik görüşlerinde olumlu yönde farklılaşmalar oluşturduğu; öğrenme sürecine ilişkin özellikle bilginin kalıcılığı ve hatırlanması bağlamında çeşitli yansımalar ortaya çıkardığı görülmüştür. Sosyal kulüp boyutunda ise öğrencilerin kulübü aktif katılıma dayalı, üretim odaklı ve ilgi çekici bir öğrenme ortamı olarak değerlendirdikleri belirlenmiştir. Süreç boyunca elde edilen öğrenci görüşleri ve öğretmen gözlemleri; dijital beceriler, girişimcilik, empati ve iş birliği gibi alanlara ilişkin gelişimi destekleyici öğrenme yaşantılarının oluştuğunu göstermektedir. Bu yönüyle Çizgi Roman Kulübü uygulamasının, öğrencilerin hem akademik hem de sosyal-duyuşsal öğrenme süreçlerini destekleyebilecek nitelikte bir sosyal kulüp modeli sunduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of evaluating the Comic Book Club implementation, a club model enriched with Social Studies topics, in a multidimensional manner. Within this scope, students' views toward the Social Studies course, reflections on their learning processes, evaluations of the Comic Book Club, changes in their perceptions of comic books after the club process, and their views regarding the club's potential for value and skill development were examined. The research was structured according to the case study design, one of the qualitative research approaches. The implementation was carried out over one academic term during the 2024–2025 academic year at a private school in Istanbul. The club group consisted of 23 students at the 6th and 7th grade levels, and comic book production activities parallel to Social Studies learning outcomes were conducted every three to four weeks. The Web 2.0– based Pixton application was used in the creation of the comic books. The comic books produced by the students by reflecting their own imagination and creative thinking were exhibited and offered for sale at the end of the process within the scope of an event titled the“Comic Book Reading Festival.”The data obtained throughout the research were collected through student-produced comic books, semi-structured student interviews, teacher observations, and teacher journals kept during club hours. Based on the analysis of the collected data, it was found that the Comic Book Club implementation led to positive changes in students' views toward the Social Studies course and produced various reflections on the learning process, particularly in terms of knowledge retention and recall. From the perspective of the social club dimension, students evaluated the club as an engaging learning environment based on active participation and production. Student views and teacher observations obtained throughout the process indicate that learning experiences supporting development in areas such as digital skills, entrepreneurship, empathy, and collaboration were formed. In this respect, it can be stated that the Comic Book Club implementation offers a social club model capable of supporting students' academic as well as social and affective learning processes