Ortaokul öğrencilerinin matematik kaygı düzeylerinin bazı demografik özellikler açısından incelenmesi
An examination of middle school students' mathematics anxiety levels in terms of certain demographic characteristics
- Tez No: 994941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT HOTAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada ortaokul öğrencilerinin matematik kaygı düzeylerinin çeşitli demografik nitelikler (cinsiyet, sınıf düzeyi, okul türü, matematik notu, öğretmenin cinsiyeti ve en sevilen ders) doğrultusunda farklılaşma durumunun değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmanın kuramsal çerçevesinde öncelikle kaygı kavramı ele alınmış; kaygının tanımı, temel belirtileri ve ortaya çıkış nedenleri açıklanmıştır. Ardından kaygının değerlendirilmesine yönelik ölçme yöntemlerine değinilmiştir. Bu bölümün devamında, matematik eğitimi ve öğretimi bağlamında kaygının öğrenme sürecindeki etkisi ele alınmıştır. Çalışmanın odağını oluşturan matematik kaygısı kavramı, literatürdeki tanımlar doğrultusunda açıklanmış; matematik kaygısının önemi, oluşum süreci ve öğrenciler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Son olarak, literatürde matematik kaygısını azaltmaya yönelik geliştirilen stratejiler ve matematik kaygısı konusunda gerçekleştirilen araştırmalar özetlenerek kuramsal çerçevenin kapsamı genişletilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımlarından betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinde bulunan resmi ve özel ortaokullarda öğrenim gören öğrenciler arasından kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 609 ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Veriler, Şentürk (2010) tarafından geliştirilen İlköğretim Öğrencilerine Yönelik Matematik Kaygı Ölçeği ile toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, öğrencilerin matematik kaygısı düzeylerinin cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Buna karşılık sınıf düzeyi, okul türü, matematik notu, öğretmenin cinsiyeti ve en sevilen ders değişkenlerine göre matematik kaygısı düzeylerinin anlamlı biçimde farklılaştığı saptanmıştır. Bulgular genel olarak öğrencilerin matematik kaygısı düzeylerinin çeşitli demografik özelliklere bağlı olarak değişiklik gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine whether middle school students' mathematics anxiety levels differ according to various demographic characteristics, including gender, grade level, school type, mathematics achievement, teacher's gender, and favorite subject. Within the theoretical framework of the study, the concept of anxiety was first addressed, and its definition, basic symptoms, and causes were explained. Subsequently, measurement methods used to assess anxiety were discussed. In the following section, the effects of anxiety on the learning process were examined in the context of mathematics education and instruction. The concept of mathematics anxiety, which constitutes the focus of the study, was explained in line with definitions in the literature, and the importance of mathematics anxiety, its formation process, and its effects on students were examined. Finally, strategies developed to reduce mathematics anxiety and previous studies conducted on mathematics anxiety were summarized, thereby broadening the scope of the theoretical framework. The study employed a descriptive survey model, one of the quantitative research approaches. The sample of the study consisted of a total of 609 middle school students selected through convenience sampling from public and private middle schools located in Istanbul during the 2024–2025 academic year. Data were collected using the Mathematics Anxiety Scale for Primary School Students developed by Şentürk (2010). The results of the analyses indicated that students' mathematics anxiety levels did not differ significantly by gender. However, significant differences were found in mathematics anxiety levels with respect to grade level, school type, mathematics achievement, teacher's gender, and favorite subject. Overall, the findings reveal that students' mathematics anxiety levels vary depending on various demographic characteristics.