Türkiye'de tarımsal destekleme politikasının gelişimi: 2000-2025 dönemi
Agricultural support policy development in Turkey: 2000-2025 period
  1. Tez No: 994942
  2. Yazar: HÜMEYRA CACIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU GÜVENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Tez kapsamında öncelikle tarım sektörünün tarihsel gelişimi, ekonomik işlevleri ve Türkiye ekonomisindeki yeri ele alınmıştır. Ardından 2000 sonrası dönemde uygulamaya konulan doğrudan gelir desteği, fark ödemeleri, hayvancılık teşvikleri, kırsal kalkınma destekleri ve çevresel koruma programları gibi çeşitli destekleme araçları incelenmiştir. Bu politikaların üretici refahı, verimlilik artışı ve sürdürülebilir tarım hedefleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Türkiye'de 2000-2025 yılları arasında uygulanan tarımsal destekleme politikalarının yapısını, araçlarını ve sektöre olan etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Tarım sektörü, ekonomik yapının temel taşlarından biri olup; istihdam, üretim, dış ticaret ve gıda güvenliği açısından stratejik bir öneme sahiptir. Tarımın doğal koşullara yüksek oranda bağımlı olması ve mevsimsellik gibi yapısal özellikleri, bu sektörü diğerlerinden ayırmakta ve özel destekleme politikalarını zorunlu kılmaktadır. Türkiye'de tarımsal destekleme politikalarının üreticileri koruma ve tarımsal üretimi teşvik etme amacıyla çeşitlendirildiği; ancak uygulamada karşılaşılan yapısal sorunlar ve kaynak kullanımı etkinliği gibi konularda iyileştirme gerektiren noktaların bulunduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda, destekleme mekanizmalarının daha şeffaf, hedef odaklı ve sürdürülebilirlik ilkesine uygun şekilde yeniden yapılandırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the historical development of the agricultural sector, its economic functions, and its role within the Turkish economy are first examined. Subsequently, various support instruments implemented after 2000—such as direct income support, deficiency payments, livestock incentives, rural development programs, and environmental protection schemes—are analyzed. The impacts of these policies on producer welfare, productivity growth, and sustainable agriculture objectives are also evaluated. The study aims to analyze the structure, instruments, and sectoral effects of agricultural support policies implemented in Turkey between 2000 and 2025. As one of the fundamental components of the national economy, the agricultural sector plays a strategic role in employment, production, foreign trade, and food security. The sector's strong dependence on natural conditions and structural characteristics such as seasonality differentiate it from other economic sectors and necessitate the implementation of specialized support policies. The findings indicate that agricultural support policies in Turkey have been diversified to protect producers and promote agricultural production; however, structural challenges and issues related to the efficiency of resource allocation persist in practice. In this context, it is concluded that support mechanisms need to be restructured in a more transparent, target-oriented, and sustainability-based manner.