Elam'ın siyasi tarihi ve Mezopotamya ile ilişkileri (MÖ 2700-1600)
Elam's political history and its relations with Mesopotamia (2700-1600 BCE)
- Tez No: 994958
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAHAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, MÖ 2700-1600 yılları arasındaki dönemde Elam ile Mezopotamya arasındaki ilişkiler tarihsel, coğrafi ve siyasal bağlam çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmanın temel kaynağını Elam ve Mezopotamya kökenli çivi yazılı belgeler oluşturmaktadır. Sosyo-ekonomik ve kültürel ilişkiler kapsam dışı tutulmakla birlikte, bu alanların siyasi ilişkilerle doğrudan bağlantılı olduğu durumlarda ilgili konulara da sınırlı biçimde değinilmiştir. Elam ile Mezopotamya arasındaki ilişkiler tarihöncesi dönemlere kadar uzanmakla birlikte, siyasi nitelikli temaslar Erken Hanedanlar Dönemi'nde, MÖ 3. binyılın ortalarından itibaren belirginlik kazanmıştır. Dönemin kaynakları sınırlı olmakla birlikte, belgeler iki bölge arasındaki ilişkilerin çoğunlukla karşılıklı askeri seferler çerçevesinde şekillendiğini göstermektedir. Bu dönemde Elam özellikle Kiš, Lagaš ve Ur gibi Mezopotamya kent devletleriyle siyasi temaslar kurmuştur. Akad ve III. Ur Hanedanlığı dönemlerinde, Elam-Mezopotamya ilişkilerine dair yazılı kaynaklar daha çeşitlidir ve tarihsel açıdan daha güvenilir kabul edilmektedir. Bu dönemlerde Elam'da siyasi açıdan sırasıyla Awan ve Šimaški hanedanlıkları öne çıkmış, ilişkiler askeri seferler ve diplomatik temaslar çerçevesinde yürütülmüştür. Hem Akad hem de III. Ur Hanedanlığı'nın kralları belirli dönemlerde Susa ve çevresindeki topraklar üzerinde hakimiyet kurmuştur. Bu süreçte Elam kralları bu güçlerle kimi zaman bağımlı bir statü içinde, kimi zaman da askeri çatışmalar yoluyla ilişki kurmuştur. MÖ 2. binyılın başlarında ise Elam'da Sukkalmaḫ Hanedanlığı'nın ortaya çıkışıyla birlikte bölgedeki siyasi dengeler yeniden şekillenmiştir. Bu dönemde Sukkalmaḫ Hanedanlığı'nın kralları Mezopotamya'daki siyasi gelişmeler üzerinde etkin bir rol üstlenmiş, kent devletlerine yönelik olarak diplomatik ve askeri müdahalelerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relations between Elam and Mesopotamia during the period between 2700 and 1600 BCE are examined within a historical, geographical, and political framework. The main sources of the study consist of Mesopotamian cuneiform texts. Although socio-economic and cultural relations are excluded from the main scope, these aspects are addressed in a limited manner when they are directly connected to political relations. Although relations between Elam and Mesopotamia extend back to prehistoric periods, political contacts became more apparent from the mid-third millennium BCE during the Early Dynastic Period. Although the sources of this period are limited, the documents indicate that relations between the two regions were mostly shaped within the framework of reciprocal military campaigns. During this period, Elam established political contacts particularly with Mesopotamian city-states such as Kish, Lagash, and Ur. During the Akkadian and Third Dynasty of Ur periods, the written sources concerning Elam-Mesopotamian relations are more diverse and are regarded as more reliable from a historical perspective. In these periods, the Awan and Šimaški dynasties in Elam became politically prominent, and relations were conducted within the framework of military campaigns and diplomatic contacts. The rulers of both the Akkadian and Third Dynasty of Ur exercised control over Susa and its surrounding territories during certain periods. In this process, the Elamite rulers maintained relations with these powers at times within a dependent status, and at other times through military conflict. At the beginning of the second millennium BCE, with the emergence of the Sukkalmaḫ Dynasty in Elam, the political balance of the region was reshaped. During this period, the rulers of the Sukkalmaḫ Dynasty assumed an active role in political developments in Mesopotamia and carried out diplomatic as well as military interventions toward the city-states.