Düşük akım anestezi uygulamasında inspiryum ekspiryum oranı değişimlerinin oksijenizasyon, solunum mekanikleri ve anestezi verimliliği üzerine etkileri
Effects of inspiratory-to-expiratory ratio modifications on oxygenation, respiratory mechanics, and anesthetic efficiency during low-flow anesthesia
- Tez No: 994976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÖNDÜ GENÇ MORALAR, DR. ŞAKİRE MÜGE COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: İnspiryum-ekspiryum (İ:E) oranı değişikliklerinin, mekanik ventilasyon sırasında havayolu basınçları, alveoler ventilasyon ve gaz değişimi üzerine belirgin etkileri olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı; farklı İ:E oranlarının oksijenizasyon, solunum mekanikleri, hemodinamik parametreler ve inhalasyon anestezisi verimliliği üzerine etkilerini incelemektir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya, Mayıs – Eylül 2025 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği, Kulak Burun Boğaz ameliyathanesinde septoplasti veya septorinoplasti operasyonu uygulanan, ASA I-II sınıfında, 18-65 yaş arası, 80 hasta dahil edildi. Hastalar, uygulanan İ:E oranlarına göre 1:1, 1:1,5 ve 1:2 olmak üzere üç gruba ayrıldı. Tüm olgularda düşük akım (0,5 lt/dk) ve end-tidal kontrollü anestezi (EtC) modu kullanılarak sevofluran ile anestezi idamesi sağlandı. Preoperatif, intraoperatif ve postoperatif dönemlerde arter kan gazları, solunum mekanikleri, hemodinamik veriler ve anestezik ajan tüketimleri kaydedildi. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik veriler, ASA skoru açısından anlamlı fark saptanmadı. pH, PCO2, SO2 ve hemodinamik parametreler gruplar arasında benzer bulundu. İntraoperatif pO2 değerleri 1:1 grubunda 1:2 grubuna kıyasla anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p<0,05). İnspiratuvar sürenin uzatıldığı gruplarda hava yolu basınçları daha düşük, kompliyans daha yüksek bulundu. Anestezik ajan tüketimleri 1:1 grubunda, 1:2 grubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu (p<0,05). Sonuç: EtC kontrollü DAA uygulamalarında İ:E oranının 1:1 ve 1:1,5 olarak ayarlanması, oksijenizasyonu ve solunum mekaniklerini iyileştirirken, hemodinamiyi bozmamaktadır. Bu ventilasyon stratejileri, akciğer koruyucu ventilasyon prensipleri ile uyumlu olup anestezik ajan tüketimini arttırmadan güvenle uygulanabilirliğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Changes in the inspiratory-to-expiratory (I:E) ratio are known to have significant effects on airway pressures, alveolar ventilation, and gas exchange during mechanical ventilation. The aim of this study was to investigate the effects of different I:E ratios on oxygenation, respiratory mechanics, hemodynamic parameters, and the efficiency of inhalational anesthesia. Materials and Methods: This study included 80 patients aged 18–65 years with American Society of Anesthesiologists (ASA) physical status I–II who underwent septoplasty or septorhinoplasty in the otolaryngology operating room of the Department of Anesthesiology and Reanimation at Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital between May and September 2025. Patients were allocated into three groups according to the applied I:E ratios: 1:1, 1:1.5, and 1:2. In all cases, anesthesia was maintained with sevoflurane using a low-flow (0.5 L/min) and end-tidal controlled anesthesia (EtC) mode. Arterial blood gas analyses, respiratory mechanics, hemodynamic parameters, and anesthetic agent consumption were recorded during the preoperative, intraoperative, and postoperative periods. The collected data were analyzed using appropriate statistical methods. Results: No significant differences were observed among the groups in terms of demographic characteristics or ASA physical status. Arterial pH, PCO₂, SO₂, and hemodynamic parameters were comparable between the groups. Intraoperative PaO₂ values were significantly higher in the 1:1 group compared with the 1:2 group (p<0.05). In groups with prolonged inspiratory time, airway pressures were lower and respiratory system compliance was higher. Anesthetic agent consumption was significantly lower in the 1:1 group compared with the 1:2 group (p<0.05). Conclusion: In end-tidal controlled low-flow anesthesia applications, adjusting the I:E ratio to 1:1 and 1:1.5 improves oxygenation and respiratory mechanics without compromising hemodynamic stability. These ventilation strategies are consistent with lung-protective ventilation principles and can be safely applied without increasing anesthetic agent consumption.