Yarı kapalı sistemle uygulanan yüksek ve düşük akımlı desfluran anestezisinin inspiryum havası CO ve venöz kan COHB düzeylerine etkisinin karşılaştırılması
- Tez No: 163457
- Danışmanlar: PROF.DR. YENER KARADENİZLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
65 ÖZET Genel anestezide yaygın olarak kullanılan volatil anestezikler, CO2 absorbanlan ile etkileşerek CO açığa çıkarabilmektedirler. CO oluşumu; anestezik ajanın yoğunluğuna, CO2 absorbanının miktarına, nem oranına ve sıcaklığına bağlı olarak değişebilir. Ayrıca, değişik volatil anestezikler ile değişik oran ve zamanlarda CO oluştuğu bilinmektedir. Anestezide kullanılan akım hızlarının CO oluşumu üzerine etkileri ise tartışmalıdır. Çalışmamızda yan kapalı sistemle uygulanan yüksek ve düşük akımlı desfluran anestezisinin inspiryum havası CO ve venöz kan COHb düzeylerine etkisini karşılaştırmayı amaçladık. Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda ASA I ve II grubundan 40-64 yaşlan arasında yaklaşık 2 saat süre ile genel anestezi alacak, sigara içmeyen 50 hasta rastgele iki eşit gruba ayrıldı (Düşük taze gaz akımı n=25, Yüksek taze gaz akımı n=25). Operasyon odasına alınan hastalann kalp atım hızı, EKG, non invaziv kan basıncı, periferik O2 satürasyonu ve anestezi uygulaması sırasında da anestezik ajanın ve CU2'in end tidal konsantrasyonlan ve anestezik ajanın MAC değerleri monitörize edildi. Preoperatif ve intraoperatif dönemde; sodalaym ısısı, inspiryum havasında CO düzeyleri ve venöz kan COHb değerleri izlendi. İntraoperatif ve postoperatif dönemde meydana gelen yan etkiler değerlendirildi. Yüksek ve düşük akım uygulanan iki grup arasında yapılan karşılaştırmada, her iki grupta da endtidal CO2 normal sınırlar içinde düşük bulundu. Desfluran MAC değeri düşük taze gaz akımı uyguladığımız grupta anlamlı olarak daha düşük bulundu. Sodalaym ısısının her iki grupta da başlangıç değerlerine göre arttığı, ancak66 düşük akım grubundaki artışın daha belirgin olduğu görüldü. İnspiryum havasında CO ve venöz kan COHb oluşumu ise, her İki grupta da başlangıç değerlerine göre artmakla birlikte yüksek taze gaz akımı uygulanan grupta daha yüksek olarak izlendi. Sonuç olarak; taze sodalaym kullanarak yüksek ve düşük akımlı desfluran anestezisi uygulanan bu çalışmada, CO ve COHb oluşumunun düşük akımlı anestezi tekniklerinde daha az olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
67 SUMMARY The volatile agents frequently used in general anaesthesia form CO by interacting with the CO2 absorbants. CO formation may change according to, amount of CO2 absorbant, the concentration of the anaesthetic agent, humidity and temperature. Also, it's known that CO is formed at different times and proportions with different volatile anaesthetic agents. The effect of the flow rates used in anaesthesia practice on CO formation is still controversial. In our study we aimed to compare the effects of high and low flow desflurane anaesthesia on the amount of CO in inspirium air and COHb in venous blood. This study was performed in Gazi University Faculty of Medicine Department of Anaesthesiology and Reanimation. In this study non-smoking 50 patients ASA group I and II between the age of 40-64 and who were going to have general anaesthesia for 2 hours, have been divided into two equal groups randomly (Low flow n=25, High flow n=25). The heart rate, EKG, non-invasive blood pressure, peripheric O2 saturation of the patients, end-tidal CO2 and end-tidal desflurane during the anaesthesia and also MAC of the desflurane were monitored in the operating room. The temperature of the soda lime and the amount of CO in the inspirium air were also monitored. COHb values were measured in the venous blood preoperatively and intraoperatively. Side effects were also noted intraoperatively and postoperatively. In the comparison of the high flow and low flow groups, end-tidal CO2 rates were found low in normal limits in both groups. In the low flow group, MAC of desflurane was significantly low. The temperature of soda lime increased in both68 groups according to control values but this increase in the low flow group was more significant. Formation of CO in the inspirium air and the COHb in the venous blood were increased in both groups according to the control values but this increase was more significant in the high flow group. As conclusion in this study using fresh soda lime, the formation of CO and COHb were found to be less with the low flow anaesthesia.