Genç ve sağlıklı bireylerde farklı iki egzersiz eğitiminin etkileri
The Effects of two different exercise training on the young and fealthy adults
- Tez No: 99499
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 848
Özet
Ö2ET Anahtar Sözcükler : Genç ve sağlıklı birey, düzenli egzersiz, fiziksel uygunluk Giriş : Düzenli fiziksel aktivite, yaşam kalitesini arttıran önemli bir komponentidir. Fiziksel uygunluk düzeyi ile sağlıklı yaşam ve kendini iyi hissetme arasında doğru orantılı bir ilişki bulunmaktadır. Amaç : Çalışma, genç ve sağlıklı bireylerde aletli ve aletsiz egzersiz eğitimlerinin antropometrik ölçümlere, fiziksel uygunluğa ve solunum parametrelerine etkilerini belirlemek ve elde edilen sonuçlan karşılaştırmak amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem : Çalışma Haziran - Aralık 1999 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Fitnes Ünitesi'nde yapılmıştır. Çalışmaya yaşlan 18-22 olan toplam 60 üniversite öğrencisi dahil edilmiştir. Öğrenciler Basit Rastgele Örnekleme yöntemi ile 30'ar kişilik iki gruba aynlmıştır. Grup I olgularına aletsiz aerobik egzersiz programı, Grup II olgularına aletli aerobik egzersiz programı haftada 3 gün, toplam 6 hafta uygulanmıştır. Olgulara, eğitim öncesi ve sonrasında, antropometrik ölçümler (BKİ, skinfold yağ ölçümleri), EUROFİT Fiziksel Uygunluk Testleri (Kardio-respiratuar, kas-iskelet sistemi ve motor uygunluk) ve Portable Spirometre ile solunum fonksiyon testleri (VK, ZVK, ZEVİ, TAH) uygulanmıştır. İstatistiksel analizler Windows 6.1 SPSS programında yapılmıştır. Grup I ve ü'nin eğitim öcesi ve sonrası antropometrik ölçümleri, fiziksel uygunluk parametreleri ve solunum fonksiyonlannın karşılaştınlması İki Eş Arasındaki Farkın Önemlilik testi ile gruplann birbiri ile karşılaştınlması İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik testi ile yapılmıştır. Bulgular : Orta şiddetli, 6 hafta uygulanan aletli ve aletsiz egzersiz programlan ile fiziksel uygunluk düzeyinde (kardiyo-respiratuar, kas-iskelet - sistemi ve motor uygunluk) istatistiksel olarak anlamlı artış olduğu bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Key Words : Young and healthy adults, exercise training, physical fitness Regular physical activity is an important component of the quality of life. There is a direct correlation with the level of physical fitness, healthy life and well-being. Purpose : The aim of this study was to investigate the effects of two different exercise training on the physical fitness level, anthropometry and respiratory functional capacity of young and healthy adults. Material and Method : This study was performed at School of Physical Therapy and Rehabilitation of Dokuz Eylül University between June - December 1999. The study group consists of 60 adults with ages ranged from 1 8-22 years. All cases were divided randomly into two groups. Group I (n=30) performed aerobic exercises without equipment whereas Group II (n=30) performed aerobic exercises with equipments.