Genç kadın basketbolcularda nöromusküler egzersiz eğitiminin peroneal eksantrik kuvvet, yorgunluk ve bireylerin fonksiyonel performansı üzerine etkisi
The effects of neuromuscular training on peroneal eccentric strength, fatigue and functional performance in young women basketball players
- Tez No: 819800
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiology, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çalışmamızda verdiğimiz pertürbasyon temelli eğitimin dinamik denge, peroneal kas eksantrik kuvveti, peroneal kasa ait kassal yorgunluk ve bireylerin fonksiyonel performansı üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmaya 13-18 yaş aralığındaki sağlıklı genç kadın basketbolcular alınmıştır. Gruplar Nöromusküler Egzersiz Eğitimi Grubu(n:20), Kontrol Grubu(n:20) randomize bir şekilde ikiye ayrılarak çalışma tamamlanmıştır. Bireylerin dinamik dengeleri Y denge testinde değerlendirilmiş olup, izokinetik dinamometre (Cybex Humac NORM) kullanılarak 30°/sn hızda peroneal kasın eksantrik kuvvet ölçümü, 180°/sn hızda peroneal kasa ait kassal yorgunluk ölçümleri yapılmıştır. Bireylerin fonksiyonel performansı Vertikal Jump, Çapraz Atlama Testi, Side Hop testi ile değerlendirilmiştir. İstatiksel analizler IBM SPSS 26 paket programı ile yapılmış ve anlamlılık düzeyi p0,05). Side Hop testinde eğitim grubunda her iki ekstremite için anlamlı farklar saptanmıştır (p=0,000), eğitim sonrasında eğitim grubu anlamlı farkla önde bulunmuştur. Peroneal eksantrik kas kuvveti ve kassal yorgunluk ölçümleri anlamlı şekilde Kontrol grubu lehine başlarken, eğitim sonrası ölçümlerde eğitim grubunda anlamlı artışlar bulunmuştur(kuvvet ortalamaları değerleri p=0,000), iki grup arasındaki anlamlı farkın eğitim sonunda kapandığı görülmüştür. Sonuç olarak verdiğimiz nöromüsküler temelli pertürbasyon eğitiminin sporcuların bireysel performanslarını arttıracağını ve rutin basketbol antrenmanlarına dahil edilebileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
In our study, the effects of perturbation-based neuromuscular training on dynamic balance, peroneal muscle eccentric strength, peroneal muscular fatigue and functional performance were examined. Healthy young female basketball players were included. The groups were randomly divided as Neuromuscular Exercise Training Group(n:20) and Control Group(n:20). Dynamic balance was evaluated with Y balance test, peroneal muscle eccentric strength at 30°/sec and muscular fatigue measurements at 180°/sec were performed in isokinetic dynamometer(Cybex Humac NORM). Functional performance was evaluated with Vertical Jump, Crossover Hop Test, Side Hop test. Statistical analyses were done with IBM SPSS 26 software, the level of significance was determined as p0.05). While peroneal eccentric muscle strength and muscular fatigue measurements started significantly in favor of control group, significant increases were found in post-training measurements in training group(p=0.000). It was observed that there was no longer significant differences between the two groups after the training. As a result, we think that the perturbation-based neuromuscular training we provide, will increase the individual of the athletes and can be included in their routine basketball training.