Akıcı Okuma ve Okuduğunu Anlama Müdahale Paketinin (AOMP), hafif düzey zihinsel yetersizliği olan lise öğrencilerinin okuma becerilerine etkisi
The Effect of the Fluency and Reading Comprehension Intervention Package (AOMP) on the reading skills of high school students with mild intellectual disabilities
- Tez No: 995000
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Akıcı Okuma ve Okuduğunu Anlama Müdahale Paketi'nin (AOMP), Hafif Düzey Zihinsel Yetersizliği (HDZY) olan lise öğrencilerinin akıcı okuma ve okuduğunu anlama becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, tek denekli araştırma yöntemlerinden katılımcılar arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Çalışmanın katılımcılarını, 2024–2025 öğretim yılında özel eğitim meslek okulunda öğrenim görmekte olan ve HDZY tanısı almış üç lise öğrencisi oluşturmaktadır. Uygulama süreci, haftada üç gün gerçekleştirilen bireysel oturumlar şeklinde planlanmıştır. AOMP; okuma öncesi stratejiler, bağımsız okuma, hedef belirleme, akıcı okuma stratejileri, okuma sonrası stratejiler ve kendini izleme olmak üzere altı aşamadan oluşan çok bileşenli ve yapılandırılmış bir müdahale paketidir. Uygulama süresince öğrencilerin bir dakikada doğru okudukları sözcük sayısı, doğru okuma yüzdesi, okuduğunu anlama puanları ve prozodik okuma becerileri düzenli olarak kayıt altına alınmıştır. Bununla birlikte çalışmanın etkililiğini desteklemek amacıyla grafiksel analiz ve örtüşme temelli analizlerden yararlanılmıştır. Sosyal geçerlik, uygulama güvenirliği ve gözlemciler arası tutarlılığa ilişkin veriler toplanmıştır. Araştırma bulguları, AOMP'nin öğrencilerin okuma hızlarını, doğru okuma oranlarını, okuduğunu anlama puanlarını ve prozodik okuma becerilerini anlamlı düzeyde geliştirdiğini göstermiştir. Elde edilen kazanımların izleme oturumlarında büyük ölçüde korunması, programın öğretimsel etkisinin sürekliliğine işaret etmektedir. Sosyal geçerlik bulguları, öğretmenlerin programı uygulanabilir, motive edici ve etkili bulduklarını ortaya koymuştur. Sonuç olarak, AOMP'nin lise kademesinde HDZY olan öğrencilerin akıcı okuma, okuduğunu anlama ve prozodik okuma becerilerinin desteklenmesinde işlevsel, etkili, sürdürülebilir ve uygulanabilir bir müdahale paketi olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the Fluency and Reading Comprehension Intervention Package (AOMP) on the reading fluency and reading comprehension skills of high school students with Mild Intellectual Disabilities (MID). The study was conducted using a single-subject research design, specifically a multiple probe design across participants. The participants consisted of three high school students diagnosed with MID and enrolled in a special education vocational school during the 2024–2025 academic year. The intervention process was organized as individual sessions conducted three days a week. AOMP is a structured and multi-component intervention package consisting of six stages: pre-reading strategies, independent reading, goal setting, fluent reading strategies, post-reading strategies, and self-monitoring. Throughout the implementation, students' correct words read per minute, reading accuracy percentage, reading comprehension scores, and prosodic reading skills were systematically recorded. In addition, graphical analysis and overlap-based analysis were employed to support the evaluation of the intervention's effectiveness. Data regarding social validity, treatment fidelity, and interobserver reliability were also collected. The findings of the study indicated that AOMP significantly improved students' reading speed, reading accuracy, reading comprehension scores, and prosodic reading skills. The maintenance of these gains during follow-up sessions suggests the continuity of the instructional effects of the program. Social validity findings revealed that teachers found the program practical, motivating, and effective. Overall, AOMP was considered to be a functional, effective, sustainable, and applicable intervention package for supporting the reading fluency, reading comprehension, and prosodic reading skills of high school students with MID.