CHP döneminde kız talebe yurtları
Girls student dormitories from the CHP era
- Tez No: 995006
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Cumhuriyet döneminde başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ileri gelen devlet adamlarının genel düşüncesinin kadınların eğitilmesi meselesi üzerinde olduğu görülmüştür. Bu sebeple ilk olarak eğitimde kadınlara da erkekler kadar eşit haklar tanınmış ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitede kadınların okuma oranının arttığı gözlemlenmiştir. 1 Kasım 1928 tarihinde Harf İnkılabı kabul edilerek Osmanlı alfabesi geçerliliğini yitirmiş ve Latin harflerini esas alan Türk alfabesi yürürlüğe girmiştir. Yürürlüğe giren harf inkılabı ile yeni harflerin halka öğretilmesi düşüncesinin oluşmasıyla yeni alfabeyi halka öğretmek ve okuryazar oranını artırmak için 1 Ocak 1929'da Millet Mektepleri kurulmuştur. Millet Mektepleri ihtiyacı karşılamayınca yerine Halkevleri açılmış Halkevlerini ise Köy Enstitüleri takip etmiştir. Dönemin iktidar partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi, kadınların eğitilmesi üzerinde önemle durmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi 1924 - 1942 yılları arasındaki dönemde yurt boşluğunu doldurmaya çalışmıştır. Bu boşluğu doldurmak amacıyla talebelerin eğitim aldıkları mekteplerin yanında talebe yurtları inşa ettirmiştir. İnşa edilen bu talebe yurtları; CHP'nin açtığı talebe yurtları, Sıhhat ve İçtima-i Vekaletinin açtığı talebe yurtları, Türk Maarif Cemiyetine bağlı talebe yurtları, vilayetler tarafından himaye gören talebe yurtları, şahsa ait ve ticaret amaçlı açılan talebe yurtları olarak beş grupta toplanmıştır. Bu yurtlarda talebeler eğitim dönemleri boyunca yurtlar tarafından belirlenen ücret karşılığında yatılı olarak kalmışlardır.
Özet (Çeviri)
During the Republican era, it was observed that the general opinion of leading statesmen, especially Mustafa Kemal Atatürk, focused on the issue of women's education. Therefore, women were initially granted equal rights with men in education, and an increase in the literacy rate of women was observed in primary, secondary, high school, and university. On November 1, 1928, the Alphabet Reform was adopted, rendering the Ottoman alphabet obsolete and introducing the Turkish alphabet based on Latin letters. With the implementation of the alphabet reform, the idea of teaching the new letters to the public arose, and to teach the new alphabet and increase literacy rates, People's Schools were established on January 1, 1929. When the People's Schools proved insufficient, Community Centers were opened, followed by Village Institutes. The Republican People's Party (CHP), the ruling party of the time, placed great emphasis on the education of women. Between 1924 and 1942, the CHP attempted to fill the gap in student dormitories. To this end, they had student dormitories built alongside the schools where students received their education. These student dormitories were grouped into five categories: those opened by the CHP, those opened by the Ministry of Health and Social Affairs, those affiliated with the Turkish Education Society, those sponsored by the provinces, and those privately owned and opened for commercial purposes. Students stayed in these dormitories for the duration of their education, paying a fee determined by the dormitories.