Meşru savunmada sınırın aşılması
Exceeding the limit in self defense
- Tez No: 995008
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET EMİN RUHİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Haksız saldırıya karşı gereklilik ve ölçülülük şartlarına uygun olarak savunma yapılması durumunda eylem meşru savunma gereğince hukuka uygun olacaktır. Ancak gerekli ve ölçülü olan bu savunmanın belirli sınırlar dahilinde gerçekleştirilmesi gerekir. Aksi takdirde sınır aşılır ve meşru savunmada sınırın aşılması gündeme gelir. Sınırın aşılması, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 27. maddesinde düzenlenmiştir. Meşru savunma, sınırı mevcut olan ceza sorumluluğunu kaldıran hallerdendir. Dolayısıyla birinci fıkra meşru savunmayı da ilgilendirmektedir. İkinci fıkrada ise sadece meşru savunma ifadesi kullanılmıştır. Bu çalışma dört ana bölümden oluşacaktır. İlk bölümde meşru savunmada sınırın aşılmasının değerlendirilmesi için öncelikle incelenmesi gereken hal olan meşru savunmanın şartları, meşru savunmanın sınırları, meşru savunmanın geçerliliği için önemli olan durumlar; ikinci bölümde meşru savunmada sınırın taksirle aşılması halinin hukuki esası, şartları, hukuki niteliği ve 765 sayılı mülga Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen sınırın aşılması hali; üçüncü bölümde meşru savunmada sınırın heyecan, korku veya telaş nedeniyle aşılması halinin hukuki esası, şartları ve hukuki niteliği; dördüncü bölümde ise her iki sınırın aşılması şeklini de ilgilendiren bazı özel durumlar ile sınırın aşılması ilişkisi ve karşılaştırmalı hukuk açısından sınırın aşılması konuları incelenecektir. Bu çalışmada sınırın aşılması hallerinin hukuki esasının, şartlarının ve hukuki niteliklerinin neler olduğu; bahse konu sınırın aşılması şekillerinin aralarındaki farklar ve bazı ilişkili kurumlar ile ilişkileri ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Where a defense against an unjust attack is carried out in accordance with the requirements of necessity and proportionality, the act will be lawful by virtue of legitimate self-defense. However, even such necessary and proportionate defense must be exercised within certain limits. Otherwise, the limit is exceeded, and the issue of exceeding the limits of legitimate self-defense arises. Exceeding the limit is regulated under Article 27 of the Turkish Criminal Code (TCC). Legitimate self-defense is among the circumstances that eliminate criminal liability, provided that its limits are respected. Accordingly, the first paragraph of the provision is also applicable to legitimate self-defense. In the second paragraph, however, reference is made exclusively to legitimate self-defense. This study consists of four main chapters. In the first chapter, the conditions of legitimate self-defense—which must be examined as a preliminary issue for assessing the exceeding of its limits—the limits of legitimate self-defense, and circumstances significant for its validity will be analyzed. The second chapter will address the legal basis, conditions, and legal nature of negligent exceeding of the limits of legitimate self-defense, as well as the regulation of exceeding the limit under the repealed Turkish Criminal Code No. 765. The third chapter will examine the legal basis, conditions, and legal nature of exceeding the limits of legitimate self-defense due to excitement, fear, or panic. In the fourth chapter, certain special cases relevant to both forms of exceeding the limit, the relationship between these forms, and the issue of exceeding the limit from a comparative law perspective will be discussed. In this study, the aim is to identify the legal bases, conditions, and legal characteristics of the forms of exceeding the limits, to clarify the differences between these forms, and to examine their relationship with certain related legal institutions.