Küçük ölçekli sanayi yapılarında bulunan ofis birimlerinde gürültü kontrolü: ahşap atölyesi örneği
Noise control in office units of small-scale industrial buildings: A wood workshop case study
  1. Tez No: 995017
  2. Yazar: MUSTAFA İNCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN AKIN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
Özet
Sanayi yapılarında gürültü kontrolüne ilişkin literatür, çoğunlukla üretim ve montaj alanlarında yapılan ölçüm ve değerlendirmelere odaklanmakta; çalışan maruziyeti ve iş sağlığı ön planda tutulmaktadır. Buna karşın, ofis ve idari birimler gibi üretimi destekleyen mekânlarda çalışanların dolaylı gürültü maruziyeti sınırlı biçimde incelenmiştir. Küçük ölçekli sanayi tesislerinde üretim alanları ile ofislerin yakın konumlanması, bu birimlerde dikkat, konfor ve verimlilik sorunlarına yol açabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, küçük ölçekli sanayi tesislerinde ofis birimlerinde gürültü kontrolü için uygulanabilecek stratejileri değerlendirmek ve gürültü yönetiminin yalnızca üretim alanlarıyla sınırlı kalmaması gerektiğini ortaya koymaktır. Çalışmada gürültü kontrolü; kaynakta denetim, kaynak ile alıcı arasındaki denetim ve alıcıda denetim olmak üzere üç ölçekte ele alınmıştır. Kaynakta denetim kapsamında makinelerin daha sessiz alternatiflerle değiştirilmesi veya modifiye edilmesi, düzenli bakım, susturucu ve kabin uygulamaları ile yutucu yüzeylerin kullanımı önerilmiştir. Kaynak ile alıcı arasındaki denetim, mekânsal planlama ve yapısal bölücülerle gürültü iletiminin azaltılmasına odaklanmıştır. Alıcıda denetim kapsamında ise ofis içi oturma düzeninin optimize edilmesi, yutucu malzemeler, yönetimsel önlemler, kişisel koruyucu donanımlar ve çalışan farkındalığının artırılması ele alınmıştır. Çalışma, Eskişehir Teknik Üniversitesi Tasarım ve Uygulama Laboratuvarı'ndaki ahşap atölyesinde yer alan bir ofis birimi üzerinden bu stratejilerin uygulanabilirliğini göstermektedir. Bulgular, tesis yöneticileri, tasarımcılar ve iş güvenliği uzmanları için pratik bir rehber sunmakta; ileriki çalışmalarda farklı yapı türleri, ölçekler ve teknolojilerle gürültü kontrol önlemlerinin etkisinin değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The literature on noise control in industrial buildings primarily focuses on measurements and assessments conducted in production and assembly areas, emphasizing employee exposure and occupational health. In contrast, indirect noise exposure of employees working in support spaces such as offices and administrative units has been examined to a limited extent. In small scale industrial facilities, the close proximity of production areas and offices may lead to problems related to attention, comfort, and productivity in these units. The aim of this study is to evaluate applicable noise control strategies for office units in small-scale industrial facilities and to demonstrate that noise management should not be limited solely to production areas. In this study, noise control is addressed at three levels: control at the source, control along the transmission path between the source and the receiver, and control at the receiver. Source control strategies include replacing or modifying machinery with quieter alternatives, regular maintenance, the use of silencers and enclosures, and the application of sound-absorbing surfaces. Control along the source receiver path focuses on minimizing noise transmission through spatial planning and structural partitions. Receiver control strategies involve optimizing office seating layouts, using sound absorbing materials, implementing managerial measures, providing personal protective equipment, and increasing employee noise awareness. The study demonstrates the applicability of these strategies through a case study of an office unit located within a woodworking workshop at the Design and Application Laboratory of Eskişehir Technical University. The findings provide a practical guide for facility managers, designers, and occupational safety professionals, and future studies are recommended to evaluate the effectiveness of noise control measures across different building types, scales, and technologies.