2021-2024 yılları arasında yenilenebilir enerji kaynaklarının fiyatlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
2021-2024 yillari arasinda yenilenebilir enerji kaynaklarinin fiyatlarini etkileyen faktörlerin incelenmesi
  1. Tez No: 995026
  2. Yazar: MEHMET HAKAN DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AÇMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Enerji, Econometrics, Energy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, 2021–2024 döneminde yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik fiyatları üzerindeki etkilerini incelemek ve bu ilişkiyi Avrupa Birliği'nin önde gelen elektrik piyasalarına sahip Belçika, Fransa, Almanya ve İtalya örnekleri üzerinden ampirik olarak analiz etmektir. İncelenen dönem; pandemi sonrası toparlanma süreci, Rusya–Ukrayna Savaşı'nın tetiklediği enerji arz krizi, doğal gaz fiyatlarındaki yüksek oynaklık ve hızlanan enerji dönüşüm politikalarının eş zamanlı olarak yaşandığı istisnai bir zaman aralığını kapsamaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde Avrupa Birliği'nde yenilenebilir enerji politikalarının kurumsal çerçevesi ele alınmış; Avrupa Yeşil Mutabakatı, Yenilenebilir Enerji Direktifleri ve REPowerEU Planı kapsamında belirlenen hedefler değerlendirilmiştir. Ardından seçilen ülkelerde elektrik üretim karmasının dönüşümü incelenmiş; fosil yakıtların payındaki azalış ile rüzgâr ve güneş enerjisinin artan rolü betimleyici analizlerle ortaya konmuştur. Engle–Granger eşbütünleşme testi, Belçika, Almanya ve İtalya'da uzun dönemli ilişkinin varlığını ortaya koyarken Fransa için anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. FMOLS tahminleri, bu ülkelerde enflasyonun elektrik fiyatları üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bulgular, yenilenebilir enerji payının uzun vadede fiyat istikrarına katkı sunduğunu, ancak kısa vadede fiyatların doğal gaz maliyetleri ve makroekonomik koşullara duyarlı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the impact of renewable energy sources on electricity prices during the 2021–2024 period and to empirically analyze this relationship using the cases of Belgium, France, Germany, and Italy, which represent major electricity markets in the European Union. The period under investigation is characterized by the post-pandemic economic recovery, the energy supply crisis triggered by the Russia–Ukraine War, high volatility in natural gas prices, and the accelerated implementation of energy transition policies. The first part of the study reviews the institutional framework of renewable energy policies in the European Union, focusing on the European Green Deal, the Renewable Energy Directives, and the REPowerEU Plan. The transformation of the electricity generation mix in the selected countries is then examined, highlighting the declining share of fossil fuels and the increasing role of wind and solar energy through descriptive analysis. The Engle–Granger cointegration test reveals a long-run relationship in Belgium, Germany, and Italy, while no significant cointegration is found for France. Long-run coefficients estimated using the Fully Modified Ordinary Least Squares (FMOLS) method indicate that inflation has a positive and statistically significant effect on electricity prices in the cointegrated countries. Overall, the findings suggest that while a higher share of renewable energy contributes to long-term price stability, short-term electricity prices remain sensitive to natural gas costs and macroeconomic conditions.