Bireylerin dijital sağlığa yönelik tutumlarının sosyo-demografik değişkenler açısından incelenmesi
Examining individuals' attitudes towards digital health in terms of socio-demographic variables
- Tez No: 995025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRAR ILIMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital sağlık teknolojileri; sağlık sorunlarının, teşhisi, tedavisi, takibi ve yönetimini iyileştirmek, sağlığı etkileyen yaşam biçimi alışkanlıklarını takip etmek ve yönetmek için bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanan araç ve hizmetler olarak tanımlanmaktadır. Dijital sağlık teknolojiyle birlikte ortaya çıkan ve teknoloji gelişimi ilerledikçe gelişmeye devam eden önemli bir alan olarak görülmektedir. Dijital sağlık teknolojilerinin kullanım alanlarının genişlemesiyle birlikte, bireylerin bu teknolojilere ilişkin tutum ve kabullerinin sağlık hizmetlerinin etkinliği açısından kritik bir öneme sahip olduğu düşünülmektedir. Bu doğrultuda; çalışmada bireylerin dijital sağlığa yönelik tutumlarının sosyo-demografik değişkenlere göre değişiklik gösterip göstermediği belirlenmek istenmiş ve artan teknoloji ile birlikte dijital sağlık uygulamalarının da önemi vurgulanmak istenmiş, bireylerin dijital sağlık uygulamalarını daha çok tanıması, öğrenmesi ve kullanması hedeflenmiştir. Tanımlayıcı araştırmanın örneklemini, kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 18 yaş ve üzeri okuma yazma bilen ve Sivas merkezde ikamet eden 230 birey oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları;“Katılımcılara Ait Tanımlayıcı İstatistikler”ve“Dijital Sağlığa Yönelik Tutum Ölçeği”dir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotlarının yanı sıra, güvenilirlik analizi ve normallik analizi yapılmıştır. Sosyo-demografik verilerle ölçek yargı ifadelerinin ilişkilerini ölçerken, iki değişkenli ifadelerde parametrik testlerden T Testi, ikiden fazla değişkenli ifadelerde Anova Testi yapılmıştır. Katılımcıların dijital sağlığa yönelik tutum ölçeğinden aldıkları ortalama puan (57,83±9,11) olarak orta seviyede bulunmuştur. Katılımcıların dijital sağlığa yönelik tutumları değişkenler açısından incelendiğinde; erkeklerin ve bekar bireylerin olumlu tutumu daha yüksek bulunmuştur. Yine 26-35 yaş arası katılımcıların ve yüksek lisans mezunlarının olumlu tutumunun daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Geliri yüksek olan bireylerde olumlu tutum da daha yüksektir. Son olarak ise internette geçirilen sürenin artması da olumlu tutumu artırmaktadır sonucuna varılmıştır. Bu çalışma; kadın bireylerin ve lise altı eğitim düzeyine sahip bireylerin dijital sağlık teknolojileri konusunda bilinçlendirilmesi ve kullanım motivasyonlarının artırılmasına yönelik girişimlerin planlanması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital health technologies are defined as tools and services that utilise information and communication technologies to improve the diagnosis, treatment, monitoring, and management of health issues, as well as to track and manage lifestyle habits that affect health. They are considered an important field that has emerged alongside digital health technology and continues to develop as technology advances. With the expansion of the areas of application of digital health technologies, it is thought that individuals' attitudes and acceptance of these technologies are of critical importance in terms of the effectiveness of healthcare services. In this context, the study aimed to determine individuals' attitudes digital health whether according to socio-demographic variables. It also sought to emphasise the importance of digital health applications alongside increasing technology and aimed to increase individuals' awareness, knowledge and use of digital health applications. The sample for the descriptive research consists of 230 individuals aged 18 and over who can read and write and reside in central Sivas, selected using convenience sampling. The data collection tools used in the study were 'Descriptive Statistics for Participants' and the 'Attitude Scale Towards Digital Health'. In addition to descriptive statistical methods, reliability analysis and normality analysis were performed in the evaluation of the data. When measuring the relationships between socio-demographic data and scale judgement statements, the T-test was used for parametric tests in two-variable statements, and the ANOVA test was used for statements with more than two variables. The average score obtained by participants on the digital health attitude scale was found to be moderate (57.83±9.11). When participants' attitudes towards digital health were examined in terms of variables, men and single individuals were found to have a more positive attitude. Similarly, participants aged 26-35 and those with a master's degree were found to have a more positive attitude. Individuals with higher incomes also had a more positive attitude. Finally, it was concluded that an increase in time spent online also increases positive attitudes. Study highlights the need to plan initiatives aimed at raising awareness and increasing motivation for the use of digital health technologies among women and individuals with a secondary school education or below.