Bazı karotenoid çözücülerin canavarotu tohumlarının çimlenme ve gelişimine etkileri
Effects of some carotenoid solvents on the germination and development of broomrape seeds
- Tez No: 995034
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇKİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, tarımsal kayıplara neden olan parazit yabancı ot Orobanche spp. tohumlarının çimlenmesinin azaltılması amacıyla, çeşitli kimyasal uygulamaların etkinliğini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla bir çimlendirme testi planlanmış ve tohumların kimyasal maddeler karşısındaki çimlenme oranı, hızı ve gücü değerlendirilmiştir. Denemede pozitif kontrol olarak GR24 (1 ppm), negatif kontrol olarak saf su kullanılmıştır. Sodyum hipoklorit (NaOCl), hidrojen peroksit (H₂O₂) ve sodyum hidroksit (NaOH) maddeleri 0.5, 1 ve 2 ppm dozlarında uygulanmıştır. Her bir uygulama için 4 tekerrür yapılmış ve her petri kabına 50 Orobanche tohumu yerleştirilmiştir. 15 gün süreyle çimlenen tohum sayıları kaydedilmiş; çimlenme oranı (%), çimlenme gücü (%) ve çimlenme hızı parametreleri hesaplanmıştır. Elde edilen veriler göre, negatif kontrol grubunda tohumların hiçbiri çimlenmemiştir (%0). Pozitif kontrol GR24 uygulamasında ortalama çimlenme oranı %91 olarak tespit edilmiştir. Kimyasal uygulamalar içinde en yüksek ortalama çimlenme oranı %94 ile NaOH 2 ppm dozunda gerçekleşmiştir. Bunu sırasıyla NaOCl 0.5 ppm (%89), NaOCl 2 ppm (%92), H₂O₂ 0.5 ppm (%91), NaOH 1 ppm (%91,5) uygulamaları takip etmiştir. Çimlenme hızı analizlerinde ise GR24 ve NaOCl 2 ppm uygulamalarında tohumların daha hızlı çimlendiği gözlenmiştir. Varyans analizi sonuçları uygulamalar arasında hem çimlenme oranı hem de hız açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir (p<0.05). Tukey testi, NaOH 2 ppm uygulamasının en yüksek çimlenme oranına sahip olduğunu ortaya koymuştur. Test edilen kimyasal maddelerin Orobanche spp. tohumlarının çimlenmesini engellemek yerine teşvik ettiği belirlenmiştir. Özellikle NaOH 2 ppm uygulaması çimlenme oranı ve hızını artırarak en etkili uygulama olarak öne çıkmıştır. Bu bulgu, yabancı ot kontrol stratejilerinde kimyasal uygulamaların dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. İlerleyen araştırmalarda bu maddelerin moleküler mekanizmalarının incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effectiveness of various chemical treatments to reduce seed germination of the parasitic weed Orobanche spp., a species that causes agricultural losses. A germination test was designed to evaluate the germination rate, speed, and vigor of seeds in response to chemicals. GR24 (1 ppm) served as the positive control, and distilled water served as the negative control. Sodium hypochlorite (NaOCl), hydrogen peroxide (H₂O₂), and sodium hydroxide (NaOH) were applied at doses of 0.5, 1, and 2 ppm. Four replicates were made for each treatment, and 50 Orobanche seeds were placed in each petri dish. The number of germinated seeds was recorded for 15 days, and the germination rate (%), germination strength (%), and germination speed parameters were calculated. According to the obtained data, none of the seeds in the negative control group germinated (0%). The average germination rate in the positive control GR24 treatment was determined to be 91%. Among chemical treatments, the highest average germination rate (94%) was achieved with 2 ppm NaOH. This was followed by 0.5 ppm NaOCl (89%), 2 ppm NaOCl (92%), 0.5 ppm H₂O₂ (91%), and 1 ppm NaOH (91.5%) treatments. Germination rate analyses revealed faster seed germination in GR24 and 2 ppm NaOCl treatments. Analysis of variance revealed statistically significant differences between treatments in both germination rate and speed (p<0.05). Tukey's test revealed that 2 ppm NaOH had the highest germination rate. It was determined that the tested chemicals promoted, rather than inhibited, germination of Orobanche spp. seeds. In particular, 2 ppm NaOH stood out as the most effective treatment, increasing both germination rate and speed. This finding suggests that chemical treatments should be carefully evaluated in weed control strategies. Further research is recommended to investigate the molecular mechanisms of these substances.