Mehmet Teber'in çocuk kitaplarının çocuk kitaplarında bulunması gereken ilkeler açısından incelenmesi
An analysis of Mehmet Teber's children's books in terms of principles that should be found in children's books
  1. Tez No: 995039
  2. Yazar: ESVİYE SELMA YENİDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NUR TUĞLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Mehmet Teber'in çocuk kitaplarını“çocuğa görelik, gerçeklik, eğitsellik ve estetik”ilkeleri bağlamında nitel metin çözümlemesiyle incelemektedir. Kuramsal çerçevede önce“çocuk”kavramı tarihsel, sosyolojik ve psikolojik boyutlarıyla ele alınmış; sözcüğün etimolojisi ve Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin 18 yaş sınırı (Unicef, 2024) hatırlatılmış; çocukların merak, hayal gücü ve farklı düşünme biçimleri gibi gelişimsel özellikleri çocuk edebiyatının tasarım ölçütleriyle ilişkilendirilmiştir. Uygulama bölümünde“Sanoc: Sanal Oyun Canavarına Karşı Savaşmak İster Misin?, Kudüs'ün Kuşları ve Bazen Olur Böyle serisinin dört kitabı (Biraz Kıskandım Sanki, Biraz Kızdım Sanki, Biraz Korktum Sanki, Biraz Üzüldüm Sanki)”incelenmiştir. Bulgular, kitapların yaşa uygun sade-ritmik dil kullanımı, somutlaştırıcı metaforları (mor/kırmızı/mavi/sarı“balon”), gündelik yaşamdan sahnelerle kurulan özdeşim, duygusal okuryazarlığı güçlendiren kurgular ve illüstrasyon–metin uyumu sayesinde dört ilkeyle büyük ölçüde örtüştüğünü göstermektedir. Sanoc'ta teknoloji bağımlılığına karşı öz denetim ve aile desteği; Kudüs'ün Kuşları'nda barış, umut ve manevi duyarlılık; Bazen Olur Böyle kitaplarında kıskançlık, öfke, korku ve üzüntünün tanınması–ifadesi–dönüştürülmesi ön plana çıkmaktadır. Bazı sayfalarda iletilerin doğrudan verilmesi, estetik sezdirimi yer yer zayıflatmaktadır. Teber'in eserleri, pedagojik işlev ile estetik duyarlılığı dengeli biçimde birleştiren nitelikli örneklerdir; aile ve okul ortamlarında değerler eğitimi, duygu yönetimi ve dil gelişimi amaçlı kullanım için işlevsel öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines Mehmet Teber's children's books through qualitative text analysis within the context of the principles of“child-appropriateness, reality, educational value, and aesthetics.”In the theoretical framework, the concept of“child”is first examined in its historical, sociological, and psychological dimensions; the etymology of the word and the 18-year age limit of the Convention on the Rights of the Child (Unicef, 2024) are recalled; and developmental characteristics such as children's curiosity, imagination, and diverse thinking styles are linked to the design criteria of children's literature. In the practical part,“Sanoc: Do You Want to Fight Against the Virtual Game Monster?, Birds of Jerusalem, and four books in the Sometimes It Happens Like This series (Birki A Little Jealous As If, A Little Angry As If, A Little Scared As If, A Little Sad As If)”are examined. The findings indicate that the books largely align with the four principles through their use of age-appropriate, simple, rhythmic language, concretizing metaphors (purple/red/blue/yellow“balloons”), identification with scenes from everyday life, plots that strengthen emotional literacy, and the harmony between illustrations and text. In Sanoc, self-control and family support against technology addiction are highlighted; in Kuşları (Birds of Jerusalem), peace, hope, and spiritual sensitivity are highlighted; and in Bazen Olur Böyle (Sometimes It Happens), the recognition, expression, and transformation of jealousy, anger, fear, and sadness are highlighted. However, the direct delivery of messages in some pages occasionally weakens the aesthetic implication. In conclusion, Teber's works are qualified examples that balance pedagogical function with aesthetic sensitivity; they offer practical suggestions for use in family and school environments for values education, emotional management, and language development.