Periton diyalizi uygulanan çocukların ebeveynlerinin deneyimleri
Experiences of parents of children undergoing peritoneal dialysis
- Tez No: 995038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİYE KARAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, periton diyalizi uygulanan çocukların ebeveynlerinin yaşadığı deneyimleri belirlemek amacıyla nitel çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma verileri Şubat-Temmuz 2025 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Hastanesi Çocuk Nefroloji servisine yatışı yapılan çocukların ebeveynleriyle bireysel görüşme yapılarak toplanmıştır. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Elde edilen nitel sonuçlar MAXQDA 22 analiz programı kullanılarak kodlama, temaların oluşturulması, kod ve alt kodların ilişkisi ile analizi edilmiştir. Çalışma kapsamında yer alan ebeveynlerin yaş ortalaması 40,62±6,52'dir. Nitel veriler doğrultusunda ebeveynlerin periton diyalizine yönelik düşünceleri, periton diyalizine yönelik duygular, fiziksel zorluk, tedavi ve bakım süreci, aile süreci ve çocuğun okul hayatı olmak üzere altı tema ve 45 kod elde edilmiştir. Periton diyalizi uygulanan çocukların bakım yüklerinin fazla olması nedeniyle ebeveynlerin fiziksel, psikolojik, ekonomik ve sosyal yönden zorluk yaşadığı ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda, pediatri hemşireleri, periton diyalizi uygulanan çocukların ebeveynlerine bakım, eğitim ve psikososyal destek sunarak bakım sürecine uyumu artırmalı ve ebeveynleri güçlendirmelidir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a qualitative study to determine the experiences of parents of children undergoing peritoneal dialysis. Research data were collected through individual interviews with parents of children admitted to the Pediatric Nephrology Department of Mersin University Hospital between February and July 2025. The“Introductory Information Form”and the“Semi-Structured Interview Form”were used to collect the data. The qualitative results obtained were coded, themes were created, and the relationship between codes and subcodes was analyzed using the MAXQDA 22 analysis program. The mean age of the parents included in the study was 40.62±6.52. Based on the qualitative data, six themes and 45 codes were obtained: parents' thoughts about peritoneal dialysis, feelings about peritoneal dialysis, physical difficulties, treatment and care process, family process, and the child's school life. It was found that parents experienced physical, psychological, economic, and social difficulties due to the high care burden of children undergoing peritoneal dialysis. In line with these results, pediatric nurses should increase compliance with the care process and empower parents by providing care, education, and psychosocial support to parents of children undergoing peritoneal dialysis.