Pediatri hemşirelerinin çocukluk çağı aşılarına yönelik düşünceleri: Nitel araştırma örneği
Pediatric nurses' thoughts on childhood vaccines: A qualitative research example
  1. Tez No: 995040
  2. Yazar: ŞENGÜL GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİYE KARAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, pediatri hemşirelerinin çocukluk çağı aşılarına yönelik düşüncelerini belirlemek amacıyla nitel çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma, Mart-Nisan 2025 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Hastanesinin çocuk servislerinde ve çocuk hastalıkları polikliniğinde çalışan 13 pediatri hemşiresi ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Görüşmeler kayıt altına alınmış olup, görüşme sonrasında alınan kayıtların deşifresi yapılmıştır. Deşifre sonrası araştırmanın verileri MAXQDA 22 analiz programı kullanılarak kodlama, temaların oluşturulması, kod ve alt kodların ilişkisi analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında yer alan hemşirelerin görüşmelerinden elde edilen veriler doğrultusunda“Aşı kabulü, aşı tereddütü, aşı karşıtlığı ve öneriler”olmak üzere dört tema, 44 kod elde edilmiştir. Görüşme yapılan pediatri hemşirelerinin yaş ortalaması 34,38±4,46'dır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, pediatri hemşireleri Sağlık Bakanlığı aşılarının güvenli ve gerekli olduğunu belirtmiştir. Aşı tereddütü, yurtdışı üretim, ilaç sektörü etkisi, pandemi kaynaklı medya haberleri, soğuk zincir sorunları ve yanlış uygulama tekniklerinden kaynaklanmaktadır. Aşı karşıtlığı ise geçmiş olumsuz deneyimler, güvensizlik, dini ve kişisel inançlar, aşı içeriğine ilişkin endişeler ve özel aşıların bilimsel verilerinin yetersiz olmasına bağlı olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, hemşireler çocukluk çağı aşılarını güvenli ve gerekli bulmakta, ancak ailelerin bilgi eksikliği ve yanlış algılar nedeniyle karşıtlık ve tereddüt yaşayabileceği ortaya çıkmıştır. Pediatri hemşirelerinin aşı karşıtlığını azaltmak ve tereddütleri gidermek için tüm çocukluk çağı aşılarının zorunlu olması, sağlık politikalarının güçlendirilmesi, bilgilendirme ve eğitim çalışmalarının artırılması, gezici sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve özel aşıların ücretsiz sunulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a qualitative study to determine the opinions of pediatric nurses regarding childhood vaccinations. The study was conducted with 13 pediatric nurses working in the pediatric wards and pediatric outpatient clinic of Mersin University Hospital between March and April 2025. A Demographic Information Form and a Semi-Structured Interview Form were used to collect data. Interviews were recorded and transcribed afterward. After transcription, the research data was analyzed using the MAXQDA 22 analysis program for coding, theme creation, and analysis of the relationship between codes and sub-codes. Based on the data obtained from the interviews of the nurses included in the study, four themes and 44 codes were obtained:“Vaccine acceptance, vaccine hesitancy, vaccine opposition, and recommendations.”The average age of the pediatric nurses interviewed was 34.38 ± 4.46. Based on the findings, pediatric nurses stated that the Ministry of Health vaccines are safe and necessary. Vaccine hesitancy stems from factors such as overseas production, the influence of the pharmaceutical industry, pandemic-related media coverage, cold chain issues, and incorrect application techniques. Anti-vaccination sentiment, on the other hand, is attributed to past negative experiences, mistrust, religious and personal beliefs, concerns about vaccine content, and insufficient scientific data on specific vaccines. In conclusion, nurses generally consider childhood vaccinations safe and necessary, but families may experience hesitancy and opposition due to a lack of information and misconceptions. To reduce anti-vaccination sentiment and address hesitancy among pediatric nurses, it is recommended that all childhood vaccinations be mandatory, health policies be strengthened, information and education campaigns be increased, mobile health services be expanded, and specific vaccines be offered free of charge.