Prematüre bebeklerde tek seanslık fizyoterapi müdahalesinin ve masajın etkisinin karşılaştırılması: Randomize kontrollü çalışma
The comparison of the effects of a single-session physiotherapy intervention and massage in premature infants: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 995046
  2. Yazar: ŞEYMA ATALAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ALTUNTAŞ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Prematüre bebeklerde uygulanan girişimsel olmayan bakım yaklaşımlarına yönelik ilgi son yıllarda belirgin biçimde artmıştır. Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde (YYBÜ) bebeklerin davranışsal iyilik halini geliştirmek ve fizyolojik durumlarını desteklemek amacıyla kullanılan yöntemlerin etkinliğini araştıran çalışmalar da bu doğrultuda artmaktadır, özellikle girişimsel olmayan uygulamaların güvenli, etkili ve kolay uygulanabilir olması, bu araştırmaların artışında önemli bir rol oynamaktadır. Literatürde fizyoterapi ve masaj uygulamalarının prematüre bebekler üzerindeki etkilerini ayrı ayrı inceleyen çok sayıda araştırma bulunmasına rağmen, özellikle tek seanslık müdahalelerin karşılaştırmalı olarak değerlendirildiği çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu nedenle çalışmamızın amacı, prematüre bebeklerde tek seanslık fizyoterapi ve masaj müdahalelerinin davranışsal (ağrı, stres, uyku durumu) ve fizyolojik (kalp atım hızı, oksijen satürasyonu) parametreler üzerindeki kısa süreli etkilerini incelemek ve bu iki yöntemin etkinliğini karşılaştırmaktır. Çalışmaya 76 prematüre bebek sahibi aile davet edilmiş, 16 bebek çeşitli nedenlerle çalışma dışı bırakılmıştır. Kalan 60 bebek blok randomizasyon yöntemiyle üç gruba atanmıştır. Her grupta 20 prematüre bebek değerlendirilmiştir. Müdahalelerin etkilerini karşılaştırmak amacıyla müdahale gruplarına ağrı düzeyi, stres düzeyi, uyku kalitesi, kalp atım hızı ve oksijen satürasyonu, gibi parametreler uygulama öncesi ve uygulama sonrasında ölçülmüştür. Kontrol grubundaki bebeklere herhangi müdahale yapılmamış uygulama öncesinde belirlenen ölçekler kontrol grubundaki bebeklere de uygulanmış yaklaşık 30 dakika bekleme süresinin sonunda aynı ölçekler yeniden uygulanmıştır. Böylece ölçümler, herhangi bir fizyoterapi veya masaj müdahalesi olmadan geçen süredeki değişimi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmada fizyoterapi uygulamasının stres düzeyinde güçlü bir azalma oluşturduğu (p=0.0009) ve yüksek etki büyüklüğüne sahip olduğu masaj uygulamasının ise özellikle oksijen satürasyonunda anlamlı artış sağladığı (p=0.002) ve orta–büyük düzeyde etki büyüklüğüne sahip olduğu görülmüştür. Her iki müdahale grubunda da ağrı ve stres düzeylerinde anlamlı iyileşme kaydedilmiş; kontrol grubunda ise belirgin bir değişiklik gözlenmemiştir. Klinik etki büyüklüklerine bakıldığında fizyoterapinin davranışsal stres belirteçlerinde masajın ise fizyolojik parametrelerde daha belirgin bir etki oluşturduğu saptanmıştır. Bu çalışmanın sonuçları hem fizyoterapi hem de masaj uygulamalarının prematüre bebeklerde ağrı ve stres düzeylerini azaltan, fizyolojik dengeyi destekleyen etkili yaklaşımlar olduğunu göstermektedir. Fizyoterapi stres düzeyini azaltmada daha avantajlı görünürken, masaj oksijen satürasyonunu artırmada daha güçlü bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Bulgular, kısa süreli müdahalelerin dahi prematüre bebeklerin davranışsal ve fizyolojik iyilik hâlinde anlamlı iyileşmeler sağladığını ve bu yöntemlerin yenidoğan bakım protokollerinde uygulanmasının klinik açıdan önemli katkılar sunabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Interest in non-invasive care approaches for preterm infants has increased significantly in recent years. Studies investigating the effectiveness of interventions used in neonatal intensive care units (NICUs) to enhance infants' behavioral well-being and support their physiological status have also grown accordingly. The safety, efficacy, and ease of implementation of non-invasive applications have played an important role in the rise of such research. Although numerous studies in the literature have examined the effects of physiotherapy and massage interventions on preterm infants separately, studies that comparatively evaluate single-session interventions remain limited. Therefore, the aim of this study was to investigate the short-term effects of single-session physiotherapy and massage interventions on behavioral (pain, stress, sleep) and physiological (heart rate, oxygen saturation) parameters in preterm infants and to compare the effectiveness of these two methods. A total of 76 families with preterm infants were invited to participate in the study, and 16 infants were excluded for various reasons. The remaining 60 infants were randomly assigned to three groups using block randomization. Each group included 20 preterm infants. To compare the effects of the interventions, pain level, stress level, sleep quality, heart rate, and oxygen saturation were measured before and after the intervention in the intervention groups. No intervention was performed for infants in the control group; the same measurements were applied before and after a 30-minute waiting period to evaluate changes occurring without physiotherapy or massage. Comparisons between groups revealed that physiotherapy significantly reduced stress levels (p=0.0009) with a large effect size, whereas massage notably increased oxygen saturation (p=0.002) with a medium-to-large effect size. Significant improvements in pain and stress levels were observed in both intervention groups, while no notable changes were detected in the control group. Clinical effect size analysis indicated that physiotherapy had a more pronounced effect on behavioral stress indicators, whereas massage exerted a stronger effect on physiological parameters. The results of this study indicate that both physiotherapy and massage are effective approaches for reducing pain and stress levels and supporting physiological balance in preterm infants. Physiotherapy appears more advantageous for reducing stress, while massage emerges as a stronger method for increasing oxygen saturation. Overall, the findings suggest that even short-term interventions can provide significant improvements in the behavioral and physiological well-being of preterm infants and that implementing these methods in neonatal care protocols can offer important clinical benefits.