Çanakkale cephesinde lağım muharebesi
Military mining at the Gallipoli front
- Tez No: 995072
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Askeri Tarih Araştırmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Lağım muharebesi, demir çağından itibaren kuşatma muharebelerinin belirleyici unsurlarından olmuştur. Dönemin bir takım askerî-teknolojik dönüşümleri sebebiyle Cihan Harbi'nin siper açmazına girmesi ve adeta bir kuşatma muharebesine evrilmesi, bu antik kuşatma yönteminin yeniden icrasını hazırlamıştır. Çanakkale cephesinde ise lağım faaliyetlerinin taraflar arasındaki karşılıklı bir endişeden dolayı neredeyse eş zamanlı olarak başladığı anlaşılmıştır. Cephede ilk lağımın Anzaklar tarafından atıldığı, ilk ofansif denemenin ise Türkler tarafından gerçekleştirildiği tespit edilmiştir. İtilaf Devletleri cenahının kuzey sektöründe sivil hayatta madenci olan Avustralyalıları organize ederek kapsamlı yer altı faaliyeti gerçekleştirdiği, buna karşılık Türklerin mütehassıs personel eksikliğini karşılayamadığı gibi Alman İstihkâm Bölüğü'nden de istenilen düzeyde istifade edemediği tespit edilmiştir. Lağım muharebesinin, kuzey sektöründe Cesarettepe'den Yeşilsırt'a kadar uzanan hattın tamamına yayıldığı fakat güney sektöründe özellikle Zığındere ve Yassıtepe'de, Anafartalar bölgesinde ise Bombatepe ve Şahinsırtı'nda yoğunlaştığı anlaşılmıştır. Ayrıca lağım muharebesinin yalnızca bir taarruz vasıtası olmadığı, hatların muhafazası için zaruri bir unsur olarak icra edildiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mine warfare has been a decisive element of siege warfare since the Iron Age. Due to certain military-technological transformations of the period, the Great War entered a trench stalemate and virtually evolved into a siege battle, setting the stage for the revival of this ancient siege method. At Gallipoli, mining activities began almost simultaneously due to mutual apprehension between the parties. The Anzacs detonated the first mine at the front, while the Turks carried out the first offensive attempt. On the northern sector, Headquarters organized Australians—who were miners in civilian life—to conduct extensive underground operations. On the other hand, the Turks were unable to overcome their shortage of specialized personnel and failed to benefit from the German Engineer Company to the desired extent. Mine warfare spanned the entire line extending from The Nek to Chatham's Post in the northern sector, but concentrated specifically at Gridiron and Château in the southern sector, and at Hill 60 and the Apex in the Anafartalar region. Furthermore, mine warfare was not merely an offensive instrument but was executed as an essential element for the defense of the lines.