Uyumsuz eşleşme olgusu bağlamında Türkiye'de nitelik uyuşmazlığının mikro veri seti üzerinden analizi
Analysis of qualification mismatch in Turkey using micro dataset in context of labor mismatch phenomena
- Tez No: 995073
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT UĞUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Türkçe literatürde emek arzı ile emek talebi arasındaki niteliksel uyumsuzluğu ifade etmek üzere kullanılan uyumsuz eşleşme, bireysel ve genel ölçekte farklı türlere ayrılan çok boyutlu bir kavramdır. Kavramı bütün yönleriyle ele alan bir teori henüz ortaya atılmamış olsa da, uyumsuz eşleşmenin belli türlerini doğrudan veya dolaylı olarak ele alan teorilerin varlığından bahsetmek mümkündür. Bu çalışmada uyumsuz eşleşmenin bireysel ölçekli türlerinden biri olan nitelik uyuşmazlığının belirleyicileri analiz edilmekte ve ortaya çıkan bulgular teorik ve ampirik çalışmalar ışığında tartışılmaktadır. Çalışmada Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Anketi (2024) verilerinden hareketle, ikili (binary) ve çoklu (multinomial) lojistik regresyon modelleri yardımıyla, dikey nitelik uyuşmazlığı için üç, yatay nitelik uyuşmazlığı için üç olmak üzere toplamda altı farklı model kurgulanmıştır. Her iki nitelik uyuşmazlığının bağımlı değişken olarak ele alındığı modellerde bağımsız değişkenler bireysel, sosyal ve istihdam durumu olmak üzere üç farklı grup altında toplanmaktadır. Ampirik çalışmalar bağlamında ele alındığında modellerin sonucunda ulaşılan bulgular, literatürde daha önceden yapılmış bazı çalışmalarla örtüşmekteyken, bazı çalışmalarda elde edilen bulguları desteklememektedir. Teorik çalışmalar bağlamında ele alındığında ise bu modeller, kariyer hareketliliği teorisini desteklemekteyken, kuyruk hipotezine karşıt bulgular içermektedir.
Özet (Çeviri)
In the Turkish literature, the term mismatched employment, used to describe the qualitative mismatch between labor supply and labor demand, is a multidimensional concept that is categorized into different types at both the individual and aggregate levels. Although a comprehensive theory addressing all aspects of the concept has not yet been proposed, it is possible to identify several theories that directly or indirectly discuss certain types of mismatch. This study analyzes the determinants of qualification mismatch, which is one of the individual-level forms of mismatched employment, and discusses the findings in light of both theoretical and empirical literature. Using data from the 2024 wave of the Turkish Statistical Institute (TÜİK) Household Labour Force Survey, a total of six logistic regression models—three binary and three multinomial—were constructed: three for vertical qualification mismatch and three for horizontal qualification mismatch. In these models, where both types of qualification mismatch are treated as dependent variables, the independent variables are grouped under three main categories: individual, social, and employment-related characteristics. From an empirical perspective, the results obtained from these models are consistent with some of the earlier studies in the literature, while diverging from others. From a theoretical perspective, the models provide support for the career mobility theory, yet yield findings that contradict the queueing hypothesis.