Ortopedi servisine yatan hastaların kendi bakımlarına katılım düzeylerinin incelenmesi
Analysis of patients participation level for their own care who were hospitalized in orthoapedics clinic
- Tez No: 99508
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAMİYE METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET OR'f ÖPEDİ SERVİSİNDE VATAN HASTALARİN KENDİ BAKIMINA KATİLİM DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ Özlem BİLİK Bu araştırma, Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde Ortopedi Servisi'nde yatan hastaların kendi bakımına katılım düzeylerini ortaya koymak için tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Ortopedi Servisi'nde en az 5 gündür yatan, total diz ve kalça protezi uygulanmış, vertebral ve spinal operasyon geçirmiş, alt ve üst ekstremitesine internal ve eksternal fiksasyon uygulanmış yatağa kısmen bağımlı 113 hasta araştırma kapsamına alınmıştır. Hastaların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik form, hastaların hastanede kaldıkları sürece bakımlarına katılım düzeylerini belirlemeye yönelik 4 maddeii öiçek(ait değer: 4, üst değer: 20) ve hastaların bakımlarına ne kadar katılmak istediklerini belirlemeye yönelik 4 maddeii ölçek (alt değer:4, üst değer:20), hastaların kendi bakımlarına katılımlarına ilişkin tutumlarını belirlemeye yönelik 16 maddeii ölçek (alt değer: 16, üst değer: S0;bekienen ranj:64) araştırmacı tarafından geliştirilip uygulanmıştır. Ayrıca hastaların bağımlılık düzeylerini belirlemek amacıyla hasta sınıflama sistemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler yüzde ve ortalama hesaplamaları, t testi, korelasyon yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Hastaların hemşirelik bakımına katılımına yönelik tutum ölçeğinin puan ortalaması 55.62± 6.07, alt ve üst sının 39 ve 70, dizi genişliği(ranjı) 3 i olarak bulunmuştur. Ölçeğin güvenirlik katsayısı a:. 64 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ANALYSIS OF PATIENT'S PARTICIPATION LEVEL FOR THEIR OWN CARE WHO WERE HOSPITALIZED EN ORTHOAPEDICS CLINIC Özlem BİLİK This defining study was made to analysis of patient's participation ievei for their own care who were hospitalized in Orthoapedics Ciinic. This study sample consisted of 113 partiaiy depentent patients who was admitted Orthoapedics Ciinic. The sample was defined as those patients who l)were operated total knee and lip replacement, 2) were operated on vertebra and spina 3) were hospitalized for least 5 days, 4) were applied internal and external fixation on upper and lower extremities. The survey used in this study was developed by researcher. Patients demographic data survey were administered. The scale of actual patient participation in care during in hospital included four items(minimum:4, maximim:20), and the scale of ideal patient participation in care included four items(minimum:4, maximum: 20), and the scale of patients attitudes towards patient participation in care included 16 items (minimum: 16, maximum: 80); expected range: 64) were used in this study. Also patient classification system was used to define patients' dependent levels in this study. The obtained data were analysed by percent, mean, t test and corelation methods. Mean of the scale of patients attitudes towards patient participation in care was 55.62±6.07(minimum:39, maximum: 70) and it's range was 31. Coefficient consistency was.64.