Uzun dönem ve kısa dönem mepolizumab alan ağır eozinofilik astımlı hastaların karşılaştırılması
Comparison of patients with severe eosinophilic asthma receiving long-term and short-term mepolizumab
  1. Tez No: 995084
  2. Yazar: AYŞEGÜL ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERDEM ÇAKMAK, DOÇ. DR. HANİFE USTA ATMACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Anti-IL5 antikoru mepolizumab, hipereozinofilik ağır persistan astımlı hastaların tedavisinde kullanılan bir biyolojik ajandır. Astım alevlenmelerini, astım nedeniyle hastane yatışlarını ve sistemik steroid ihtiyacını azalttığı gösterilmiştir. Bu çalışmada, ağır eozinofilik astım nedeniyle mepolizumab tedavisi başlanan hastalarda, tedavi uyumsuzluğu veya yanıtsızlığı nedeniyle kısa dönem (12 ay ve altı) mepolizumab tedavisi verilen hastalarla, mepolizumab tedavisine iyi yanıt verip uzun dönem (24 ay üzeri) mepolizumab tedavisi verilen hastaların demografik verilerini, klinik karakteristik özelliklerini ve laboratuvar verilerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Ocak 2021– Ağustos 2025 yılları arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Erişkin İmmünoloji ve Alerji Kliniği'nde kısa dönem (12 ay ve altı) ve uzun dönem (24 ay üzeri) mepolizumab tedavisi alan 77 hastanın retrospektif dosya incelemesine dayanmaktadır. Hastaların 22'si kısa dönem 55'i uzun dönem mepolizumab kullanan hastalar olup, kısa ve uzun dönem mepolizumab tedavisi alan hastaların demografik verileri, kan eozinofil ve immunoglobulin E (IgE) düzeyleri, deri prick testi, solunum fonksiyonları, astım kontrol testi(AKT) skorları, Charlson Komorbidite İndeks skorları ve Sistemik İmmün-İnflamatuar indeks(SII) skorları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Uzun dönem mepolizumab tedavisi alan hastalarda; tedavinin 12. ayında AKT skoru, uzun etkili beta 2 agonist (LABA) ve lökotrien reseptör antagonisti (LTRA) kullanımı kısa dönem mepolizumab tedavisi alan gruba göre daha yüksekti (sırasıyla p<0.001, p=0.025 ve p=0.015). Kısa dönem tedavi alan hasta grubunda ise tedavi öncesi SII, tedavi sonundaki; ortalama kan eozinofil sayısı, acil başvurusu sayısı ve sistemik steroid ihtiyacı(mg) uzun dönem mepolizumab tedavisi alan gruba göre daha yüksekti (sırasıyla p=0.042, p=0.014, p=0.002 ve p<0.001). Sonuç: Kısa dönem mepolizumab tedavisi verilen hastalarda astım kontrolünün, yıllık astım atak oranlarının, aylık sistemik steroid ihtiyacının, sistemik inflamasyonun ve kan eozinofil sayısının daha fazla olduğunu gözlemledik. Bu çalışmanın bulguları çok merkezli ve daha geniş sayıda hasta popülasyonu içeren çalışmalarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The anti-IL5 antibody mepolizumab is a biological agent used in the treatment of patients with severe persistent hypereosinophilic asthma. It has been shown to reduce asthma exacerbations, asthma-related hospitalizations, and the need for systemic steroids. This study aimed to compare the demographic data, clinical characteristics, and laboratory data of patients who started mepolizumab treatment for severe eosinophilic asthma and received short-term (12 months or less) mepolizumab treatment (due to treatment non-compliance and treatment failure) and who had long-term (24 months or more) mepolizumab treatment (good response to treatment). Methods: This study is based on a retrospective review of the files of 77 patients who received short-term (12 months or less) and long-term (24 months or more) mepolizumab treatment at the Adult Allergy and Immunology Clinic of Başakşehir Çam ve Sakura City Hospital between January 2021 and January 2025. Of the patients, 22 received short-term and 55 received long-term mepolizumab. Demographic data, blood eosinophil and immunoglobulin E (IgE) levels, skin prick test, pulmonary function tests, asthma control test(ACT) scores, Charlson Comorbidity Index and systemic immune-inflammation index(SII) were compared between patients receiving short-term and long-term mepolizumab treatment. Results: In patients receiving long-term mepolizumab treatment, pre-treatment SII, ACT score at 12 months of treatment, and use of long-acting beta-2 agonists (LABA) and leukotriene receptor antagonists (LTRA) were higher (p=0.042, p=0.000, p=0.025, and p=0.015, respectively). In the short-term treatment group, mean blood eosinophil count, number of emergency room visits, and systemic steroid requirement (mg) were higher at 12 months of treatment (p=0.014, p=0.002, and p<0.001, respectively). Conclusion: We observed that patients treated with mepolizumab for less than one year had poorer asthma control, higher annual asthma exacerbation rates, higher monthly systemic steroid requirements, higher systemic inflammation, and higher blood eosinophil counts. The findings of this study should be supported by multicenter studies with larger patient populations.