Üniversite öğrencilerinin yerel katılım düzeyi üzerine bir araştırma: Ayvacık-Ezine Meslek Yüksekokulları örneği
A research on the local participation level of university students: Ayvacık-Ezine Vocational Schools example
  1. Tez No: 995085
  2. Yazar: EMRAH ÇOPUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET YAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Yerel yönetim, belirli bir coğrafi sınırlar içerisinde yaşamlarını sürdüren vatandaşların, ihtiyaç duyduğu hizmetlerini üretmek, halka daha iyi hizmet verebilmek ve karar organlarının o bölgede yaşayan vatandaşlar tarafından seçilerek oluşturulan kamu tüzel kişisidir. Aynı zamanda halkın yönetime katılmasını sağlayarak halka kendi kendilerini yönetme imkanı sunan en önemli kuruluşlar olmalarının yanında, demokrasinin en etkili bir şekilde hayata geçen kamusal yüzüdür. Yönetim sürecinde kaynakların verimli ve etkin bir şekilde kullanımı siyasi yapılar için de önemlidir. Bu anlayış ile hareket edilebilmesi için ulusal demokrasinin yanında, yerel demokrasilere de ihtiyaç olup, kentin daha iyi bir şekilde sürdürülebilirliğini sağlamak maksadıyla halkın yönetime katılabilmesi, yönetimin bir paydaşı olması gerektiği sağlanmalıdır. Bunu sağlayabilmek için de halkın katılım mekanizmaları konusunda bilinçlenmesinin sağlanarak katılım mekanizmalarını daha etkin bir şekilde kullanılması ve karar alma süreçlerine halkın doğrudan katılması gerekmektedir. Temel amaç sürdürülebilir kalkınmayı sağlayarak hem ulusal hem de yerel düzeyde demokrasinin sağlanılması, halkın yönetimde söz sahibi olabilmesi amaçlanılmaktadır. Nicel araştırma yönteminden faydalanılan bu araştırmada uzman kişiler tarafından hazırlanan yerel katılım ölçek soruları anket yöntemiyle Ayvacık ve Ezine Meslek Yüksekokullarında öğrenim gören 453 aktif öğrenciye uygulanarak, uygulama sonucunda elde edilen bulgular SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Local government is a public legal entity established to produce the services needed by citizens who live within specific geographical boundaries, to provide better services to the public, and whose decision-making bodies are formed through elections by the citizens residing in that region. At the same time, by enabling public participation in governance, local governments offer people the opportunity to govern themselves; moreover, they constitute the most important institutions and represent the public face through which democracy is most effectively realized. In the administrative process, the efficient and effective use of resources is also important for political structures. Acting with this understanding requires not only national democracy but also local democracies. In order to ensure a city's sustainability in a better way, it should be ensured that the public can participate in governance and become a stakeholder in administration. To achieve this, it is necessary to raise public awareness about participation mechanisms so that these mechanisms are used more effectively, and to enable citizens to participate directly in decision-making processes. The fundamental aim is to ensure democracy at both national and local levels by achieving sustainable development and to enable the public to have a say in governance. In this study, which employed a quantitative research method, the local participation scale questions prepared by experts were administered via a survey to 453 active students studying at Ayvacık and Ezine Vocational Schools. The findings obtained from the application were analyzed using the SPSS statistical software.