Ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin sınıf içi etkili öğretmenlik davranışlarının değerlendirilmesi
Assessment of teachers working in secondary institutions behaviors of effective teaching in classroom
- Tez No: 287851
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ABDURRAHMAN BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin sınıf içi etkiliöğretmenlik davranışlarını ne derecede etkin kullandıklarını ve uygulama konusundaki görüşlerinibelirlemek, bu görüşler arasında mezun olunan fakülte, branş, cinsiyet, meslekli kıdem ve pedagojikformasyon alıp almama durumuna göre anlamlı farklar olup olmadığını tespit etmek, öğrencilerin bukonu hakkında verdikleri cevaplarla karşılaştırmak ve ortaya çıkan sonuçlardan yararlanarak etkiliöğretmenlik konusunda çözüm önerileri geliştirmektir. Araştırmanın evrenini, 2009-2010 eğitim ?öğretimyılı ikinci döneminde Kahramanmaraş ili belediye sınırları içindeki ortaöğretim kurumlarında görevyapan öğretmenler ve bu okullarda öğrenimlerini sürdüren öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklemi isetesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 306 branş öğretmeni ve 1468 ortaöğretim öğrencisinden meydanagelmektedir. Araştırmada; öğretmen ve öğrencilere, derse girmeden önce hazırlık yapıp yapmama, dersplanı hazırlama, derse ilk giriş, dersin amaçları, derste işlenecek konunun önemi, bir önceki dersin tekrarıve sunumu, sunum sırasında kullanılan dil, sınıf ortamının hazırlanması, öğrencilerin derse ilgisini çekme,öğrencilerle iletişim kurma, konuya uygun ders araç-gereci seçme, öğretim yöntemleri vb. konularda 27sorudan oluşturulan bir anket formu uygulanarak görüşleri belirlenmeye çalışıldı. Verilerin analizindefrekans ve yüzde dağılımları, aritmetik ortalama, t-testi ve tek yönlü varyans (Anova) analizi ve Ki-karetestleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The overall objective of this study, determining the view of teachers? working in the secondaryschool how well they use and applicate the effective teaching behaviours, determining between theeseviews of whether or not significant differences according to the state, the graduated university, industry,gender, seniority and pedagogical profession and developing solutions by taking advantage of emergingresults.Phases of the study, consisted of the municipal boundaries of the province of Kahramanmaras in the 2009-2010 academic year, teachers working in secondary school and students in these schools , the samples wereconsisted of the randomly selected sample of 306 branch teachers and 1468 secondary school students. Inresearch, It was tried to define both the teachers and students? opinions on issues like; whether or not toprepare before entering the course, lesson planning, course of conduct made before entering the first, thecourse objectives, the importance of course subject covered, repeat the previous course, the topicpresentation, the preparation of the class environment, drawing the attention of the lesson, the languageused during the presentation, communicate with students, appropriate courses in the subject vehicle-toolselection, teaching methods and etc. by applying the survey generated 27 questions. Analysis of data,frequency and percentage distributions, mean, t-test,ki-square and one-way ANOVA was used.