Göstergebilim perspektifinden enstalasyon sanatında toplumsal anlatıların inşası ve anlamın oluşum süreci
Construction of social narratives and the process of meaning formation in installation art from a semiotic perspective
  1. Tez No: 995114
  2. Yazar: ÖZLEM KEKLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ BÜYÜKPARMAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde sanat ve sanatçı, topluma kendini gösterirken zihinsel, fiziksel, algısal biçimde mekân ve nesne ile birlikte kendini yeni bir ifade biçimi olan enstalasyon sanatıyla göstermektedir. Dolayısıyla böyle bir süreçte enstalasyon sanatının topluma ve kültürel belleğimize olan katkısının incelenmesi, sanatın ve sanatçısının enstalasyon sanatıyla ifade biçiminin ve anlatılmak istenenin ardındaki kodların araştırılması, bunun göstergebilimsel analiz yöntemi ile anlamın oluşumunun ortaya çıkarılması araştırmanın temel amacıdır. Güncel sanatta nesne mekân ilişkileri bakımından anlatımcı bir tavır olarak enstalasyon başlığı altında tarihsel süreç̧ ele alınarak tanımlanması, bu ilişkilerin nesne odaklı ve mekân odaklı çalışmalara yaklaşımlarının incelenmesi esas alınmıştır. İncelenen çalışmalar toplumsal anlatıları eserlerinde kullanan 10 sanatçı ve eserlerinin göstergebilimsel analizinin yapılması ile sınırlandırılmıştır. Bu bağlamda araştırmanın problem cümlesini,“Enstalasyon sanatında toplumsal anlatıların inşası ve anlamın oluşum sürecinin göstergebilimsel çözümleme yöntemini kullanarak incelemek”oluşturmaktadır.Bu araştırma, sanatın bir ifade biçimi olan 'Enstalasyon (Yerleştirme)' çalışmalarının üretim süreçlerine etki eden olguların tespit edilip, saptanan kod ve şifrelerin göstergebilimsel düzeyde değerlendirilerek sanatsal çalışmaların anlamlandırılması noktasında önem arz etmektedir. Bu araştırma ile; toplumsal olayların ve olguların sanatçılar tarafından nasıl yorumlandığı ve enstalasyon sanatına toplumsal içerikli konuların nasıl yansıtıldığının ortaya çıkarılması anlamında literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, art and artist show themselves to the society through installation art, which is a new form of expression, along with space and object in a mental, physical and perceptual way. Therefore, in such a process, the main purpose of the research is to examine the contribution of installation art to society and our cultural memory, to investigate the way art and its artists express themselves through installation art and the codes behind what is meant, and to reveal the formation of meaning through semiotic analysis method. It is based on defining the historical process under the title of installation as an expressive attitude in terms of object-space relations in contemporary art, and examining the approaches of these relations to object-oriented and space-oriented works. The studies examined were limited to 10 artists who used social narratives in their works and the semiotic analysis of their works. In this context, the problem statement of the research is“to examine the construction of social narratives and the formation of meaning in installation art by using the semiotic analysis method.”It is important to evaluate the codes at a semiotic level and make sense of artistic works. With this research; It is thought that it will contribute to the literature in terms of revealing how social events and phenomena are interpreted by artists and how social issues are reflected in installation art.