Dijital çağda aile teknoferansı ve dijital ebeveynlerin dijital okur yazarlık farkındalığı
Family techno-conference in the digital age and digital literacy awareness of digital parents
- Tez No: 995115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DEMİRCİOĞLU BİRİCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Sanat Dalı
Özet
Dijital teknolojilerin hızla yaygınlaşması, aile içi etkileşimleri ve ebeveynlik pratiklerini köklü bir şekilde değiştirmiştir. Bu araştırmanın temel amacı, ebeveynlerin dijital ortamda çocuklarına karşı geliştirdikleri stratejileri, karşılaştıkları zorlukları ve bu stratejilerin sosyokültürel bağlamdaki etkilerini anlamaktır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışmada, farklı meslek gruplarından ve sosyoekonomik düzeylerden 10 aileyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler, derinlemesine nitel analiz sürecinden geçirilerek 9 ana tema altında kategorize edilmiştir. Bulgular, dijital ebeveynlik stratejilerinin süre kısıtlaması, içerik filtreleme, rol model olma ve ödüllendirme/ceza yöntemleri gibi çok boyutlu yaklaşımlar içerdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, kültürel ve ahlaki değerlerin ebeveynlerin dijital teknoloji kullanımını belirleyici bir rol oynadığı, ebeveynlerin dijital okuryazarlık seviyelerinin çocukların dijital dünyadaki deneyimlerini şekillendirdiği görülmüştür. Araştırma, dijital teknolojilerin hem fırsatlar (eğitici içerikler, iletişim kolaylıkları) hem de tehditler (siber zorbalık, bağımlılık riski) sunduğunu ve ebeveynlerin bu dengeyi sağlamak için çeşitli stratejiler geliştirdiklerini göstermektedir. Fiziksel ve psikolojik etkiler, aile içi iletişim dinamikleri ve dijital bağımlılık riskleri, ebeveynlerin dijital ebeveynlikte karşılaştıkları başlıca zorluklar arasında yer almaktadır. Sonuçlar, başarılı bir dijital ebeveynlik yaklaşımının, disiplinli zaman yönetimi, içerik kontrolü, kültürel değerlere saygı ve ekran dışı alternatif etkinliklerin teşviki gibi unsurların bir arada kullanılmasını gerektirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid diffusion of digital technologies has radically changed family interactions and parenting practices. The main purpose of this study is to understand the strategies parents develop towards their children in the digital environment, the challenges they face and the effects of these strategies in the sociocultural context. In this qualitative study, semi-structured interviews were conducted with 10 families from different occupational groups and socioeconomic levels. The data obtained were categorized under 9 main themes through an in-depth qualitative analysis process. The findings revealed that digital parenting strategies included multidimensional approaches such as time limitation, content filtering, role modeling, and reward/punishment methods. In addition, cultural and moral values were found to play a determining role in parents' use of digital technology, and parents' digital literacy levels shaped children's experiences in the digital world. The research shows that digital technologies offer both opportunities (educational content, ease of communication) and threats (cyberbullying, risk of addiction) and parents develop various strategies to achieve this balance. Physical and psychological effects, family communication dynamics and digital addiction risks are among the main challenges parents face in digital parenting. The results suggest that a successful digital parenting approach requires a combination of disciplined time management, content control, respect for cultural values, and encouragement of alternative off-screen activities.