Alt çene kemiklerindeki kemik kayıplarının giderilmesinde kullanılacak gözenekli protezlerin tasarlanması; biyomekanik açıdan incelenmesi
Designing porous prostheses to be used in the removal of bone losses in the mandible; biomechanical examination
  1. Tez No: 995119
  2. Yazar: DERYA KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜCCET KAHRAMANZADE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, alt çene kemiğindeki kemik kayıplarının tedavisinde kullanılabilecek gözenekli protezlerin optimum tasarımını yapmak ve biyomekanik performanslarını değerlendirmektir. Çalışmada, kiriş esaslı ve üç yönlü periyodik minimal yüzey (ÜPMY) esaslı kafes yapıları kullanılmıştır. Kafes yapıları için 12 farklı birim hücre mimarisi belirlenmiş ve bu mimariler dört farklı gözeneklilik seviyesinde (%50, %60, %70 ve %80) toplamda 46 model olarak oluşturulmuştur. 5x5x5 birim hücre diziliminden oluşan kafes yapılar, Ti6Al4V malzemesi kullanılarak eklemeli imalat yöntemiyle üretilmiş ve mekanik davranışları deneysel testlerle değerlendirilmiştir. Ayrıca, sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak mekanik ve akış analizleri gerçekleştirilmiştir. Deneysel ve sayısal veriler, alt çene kemiği için modellenen gözenekli protezlerin hem dayanım açısından yeterli seviyede olduğunu hem de kemik rejenerasyonu için uygun biyolojik ortamı sağlayabileceğini göstermiştir. Özellikle, ÜPMY esaslı kafes yapılarının kemik hücre gelişimini teşvik ettiği ve mekanik uyumluluk açısından avantaj sunduğu gözlenmiştir. Üç katmanlı gözenekli protez tasarımı hem mekanik performans hem de biyolojik entegrasyon açısından umut verici bir çözüm sunmaktadır. Elde edilen bulgular, gözenekli yapıların alt çene kemiği protez tasarımlarında dolu yapılara kıyasla daha yüksek biyomekanik uyum, enerji sönümleme kabiliyeti ve hücre entegrasyonu potansiyeli sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to design the optimum porous prostheses for the treatment of bone loss in the mandible and to evaluate their biomechanical performance. In the study, beam-based and triply periodic minimal surface (TPMS) based lattice structures were utilized. For the lattice structures, 12 distinct unit cell architectures were ascertained, and these architectures were formulated as 46 models in total at four distinct porosity levels (50%, 60%, 70%, and 80%). Lattice structures consisting of 5x5x5 unit cell arrays were manufactured by additive manufacturing method using Ti6Al4V material, and their mechanical strength was evaluated by experimental tests. Furthermore, mechanical and flow analyses were conducted using the finite element method. The experimental and numerical data demonstrated that the porous prostheses modeled for the mandible exhibited adequate mechanical behavior and the capacity to facilitate bone regeneration through the provision of a suitable biological environment. Specifically, it was ascertained that TPMS based lattice structures promote the proliferation of bone cells and offer advantages in terms of mechanical compatibility. The three-layer porous prosthesis design offers a promising solution in terms of both mechanical performance and biological integration. The findings demonstrate that porous structures exhibit superior biomechanical compliance, augmented energy absorption capacity, and enhanced cell integration potential in comparison to solid structures in the context of mandibular bone prosthesis designs.