Tarihsel süreç içinde Türkiye'nin göç politikalarındaki değişim
Change in Turkey's migration policies during the historical process
- Tez No: 995171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY SARP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç ve Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'nin göç politikalarının tarihsel süreç içindeki dönüşümünü ve bu politikaların dönemsel olarak farklı iç ve dış faktörlere göre nasıl şekillendiğini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Çalışmanın amacı, Türkiye'nin göç politikalarının tarihsel gelişimini analiz etmek; önemiyse, bu politikaların toplumsal yapı, ulusal güvenlik ve uluslararası ilişkiler üzerindeki etkilerini ortaya koyarak literatüre katkı sağlamaktır. Araştırmada nitel yöntem benimsenmiş; doküman analizi, literatür taraması ve istatistiksel veri incelemesi gibi teknikler kullanılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde göç kavramı, göç tipleri, göç politikalarının teorik temelleri ve uluslararası örnekler analiz edilmiştir. Osmanlı'dan Cumhuriyet dönemine, 1980 sonrası göç dalgalarına ve özellikle 2010'lu yıllarda Arap Baharı ve Suriye iç savaşı sonrası meydana gelen kitlesel göçlere kadar olan süreç detaylıca analiz edilmiştir. 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nun kabulü, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün kurulması ve geçici koruma rejiminin hayata geçirilmesi gibi kurumsal ve yasal reformlar göç yönetiminin dönüşüm sürecini temsil etmektedir. Türkiye'nin dışında Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri gibi önemli aktörlerin göç politikaları karşılaştırmalı olarak ele alınmış, bu politikaların gelişim dinamikleri ve uyum stratejileri ortaya konmuştur. Son bölümde ise, Türkiye'nin göç politikaları eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirilmiş; mevcut sistemin başarıları, eksiklikleri ve uygulama çelişkileri tartışılmıştır. Bu çalışma, göç yönetiminin yalnızca mevzuat ve idari düzenlemelerle sınırlı olmadığını, sosyal uyum, insan hakları, ekonomik entegrasyon ve uluslararası iş birliği gibi çok boyutlu dinamikleri de kapsadığını vurgulayan bütüncül bir perspektif sunmaktadır. Bu tez, Türkiye'nin göç politikasında uzun vadeli, insan haklarına duyarlı ve toplumsal uyumu gözeten sürdürülebilir stratejilere duyulan ihtiyacı ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively examines the historical transformation of Turkey's migration policies and how these policies have been shaped by various internal and external factors over different periods. The aim of the study is to analyze the historical development of Turkey's migration policies, while its significance lies in contributing to the literature by revealing the impacts of these policies on social structure, national security, and international relations. A qualitative research approach was adopted, employing techniques such as document analysis, literature review, and statistical data examination. The first part of the study analyzes the concept of migration, types of migration, theoretical foundations of migration policies, and international examples. The period from the late Ottoman Empire to the Republican era, the migration waves after 1980, and especially the mass migrations triggered by the Arab Spring and the Syrian civil war in the 2010s are examined in detail. Institutional and legal reforms such as the enactment of Law No. 6458 on Foreigners and International Protection, the establishment of the Directorate General of Migration Management, and the implementation of the temporary protection regime are highlighted as pivotal developments in the transformation of migration governance. Moreover, the migration policies of key actors such as the European Union and the United States are addressed through comparative analysis, focusing on their development dynamics and adaptation strategies. In the final section, Turkey's migration policies are critically evaluated, and the strengths, weaknesses, and practical contradictions of the current system are discussed. Emphasizing that migration governance extends beyond legal and administrative arrangements, the study offers a holistic perspective that incorporates dimensions such as social cohesion, human rights, economic integration, and international cooperation. This thesis reveals the need for long-term, human rightsoriented, and socially cohesive sustainable strategies in Turkey's migration policy.