İnşaat sektöründe KKP(kurumsal kaynak planlama) kullanımının bibliometrik yöntem ile analizi
An analysis of the use of ERP (enterprise resource planning) in the construction industry by a bibliometric method
  1. Tez No: 995177
  2. Yazar: ABDULMELİK KOÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ULUBEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, inşaat sektöründe Kurumsal Kaynak Planlama (KKP) sistemlerinin kullanımının bibliometrik bir yöntemle analizini yapmayı amaçlamaktadır. Çalışma, inşaat sektöründe KKP yazılımlarının kullanımıyla ilgili literatürün yayın ve atıf bazında değerlendirilmesi ve bu alanda öne çıkan ülkeler, yazarlar ve kaynakların belirlenmesini hedeflemektedir. Araştırmada bibliometrik analiz aracı olarak VOSviewer kullanılmış, inşaat sektöründe KKP uygulamaları hakkındaki akademik çalışmalar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Sonuçlar, inşaat sektörünün dijitalleşme yolundaki potansiyelini ve KKP uygulamalarının inşaat sektöründeki rolüne ilişkin akademik çalışmaların analizini ortaya koymaktadır. Çalışma ayrıca, KKP uygulamalarının inşaat sektöründeki kullanımında karşılaşılan engeller ve çözüm önerileri üzerine de önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis intends to analyze the use of Enterprise Resource Planning (ERP) systems in the construction industry using a bibliometric method. The study aims to evaluate the literature on the use of ERP softwares in the construction industry in terms of publications and citations and to determine prominent countries, authors, and references in this field. In this reseach, VOSviewer was used as a bibliometric analysis tool, and academic studies on ERP applications in the construction industry were examined in a detailed manner. The results reveal the potential of the construction industry towards digitalization and the analysis of academic studies on the role of ERP applications in this industry. The study also provides important information on the obstacles encountered in the use of ERP applications in the industry and the related suggestions for potential solutions.