Matematiksel akıcılığı geliştirme çalışmalarının ilkokul 4. sınıf matematik başarı ve tutumuna etkisi
The effect of mathematical fluency improvement studies on the mathematical achievement and attitude of 4th grade primary school students
- Tez No: 995178
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ TOPTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul düzeyinde matematiksel akıcılığı geliştirme çalışmalarının 4. sınıf öğrencilerinin matematik başarısı ve tutumuna ilişkin yansımalarını ortaya koymaktır. Araştırmada karma yöntem benimsenmiştir. Nicel boyutta tek gruplu öntest- sontest yarı deneysel desen kullanılmıştır. Nitel boyutta ise durum çalışması benimsenmiştir. Uygulama sürecinde araştırmacı gözlemleri ve uygulama sonunda öğrencilerden alınan görüşler değerlendirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir devlet okulunda öğrenim göre 20 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmuştur. 10 hafta süren uygulama sürecinde matematiksel akıcılığı geliştirmeye yönelik oyun ve etkinlikler uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Matematiksel Akıcılık Başarı Testi ve Matematiksel Akıcılık Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca yarı yapılandırılmış görüşmeler ve araştırmacının gözlem notlarıyla veriler elde edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, öğrencilerin matematik başarı puanlarının ve matematiğe yönelik tutum puanları uygulama sonrasında anlamlı düzeyde arttığı görülmüştür. Nitel bulgular da öğrencilerin sürece yönelik olumlu görüşler ifade ettiklerini, oyun ve etkinliklerin matematiğe karşı motivasyonlarını artırdığını ortaya koymuştur. Buna ek olarak araştırmacı gözlemleri de bu bulguları destekler niteliktedir. Sonuç olarak, matematiksel akıcılığı geliştirmeye yönelik etkinliklerin 4. sınıf öğrencilerinin hem akademik başarılarını hem de matematiğe yönelik olumlu tutumlarını artırmada etkili olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda, ilkokul matematik öğretiminde akıcılık çalışmalarına öğretim programlarında, öğretmen planlamalarında ve geleceğe yönelik araştırmalarda daha fazla yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the reflections of mathematical fluency development studies at the primary school level on the mathematical achievement and attitudes of 4th grade students. The study employed a mixed method. A single-group pretest-posttest quasi-experimental design was used for the quantitative dimension. In terms of qualitative research, a case study approach was adopted. During the implementation process, researcher observations and feedback from students at the end of the implementation were evaluated. The study group consisted of 20 fourth-grade students attending a public school affiliated with the Ministry of National Education in the 2024-2025 academic year. Games and activities aimed at developing mathematical fluency were implemented during the 10-week implementation period. The researcher-developed Mathematical Fluency Achievement Test and Mathematical Fluency Attitude Scale were used as data collection tools. Data were also obtained through semi-structured interviews and the researcher's observation notes. According to the research findings, students' mathematics achievement scores and attitudes toward mathematics increased significantly after the intervention. Qualitative findings also revealed that students expressed positive opinions about the process and that the games and activities increased their motivation for mathematics. Furthermore, the researcher's observations support these findings. Consequently, activities aimed at developing mathematical fluency were found to be effective in increasing both the academic achievement and positive attitudes toward mathematics in 4th grade students. Therefore, it is recommended that fluency studies be given greater emphasis in curriculum, teacher planning, and future research in elementary school mathematics education.