İnşaat sektöründe iş etüdü uygulaması verimlilik ve birim fiat analizleri işçilik sürelerinin oluşumuna etkileri
Application of work study in construction industry productivity and affecting to the construction of the labor manhours
  1. Tez No: 5490
  2. Yazar: METİN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNÜ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
II İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İŞ ETÜDÜ UYGULAMASI VERİMLİLİK VE BİRİM FİAT ANALİZLERİ İŞÇİLİK SÜRELERİNİN OLUŞUMUNA ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Metin ALTINTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1989 OZ İnşaat sektöründe iş etüdü teknikleri bu tez çalış masında detaylı olarak tartışılmış ve zaman etüdü meto du aynı üretim şartlarına sahip değişik şantiyeler de uy gulanmıştır. Ayrıca inşaat sektöründe verimlilik tartı şılmış ve verimliliği etkileyen faktörler yazılmıştır. Bayındırlık ve İskan Bakanlığının yayınladığı Brim Fiat Analizlerinin işçilik sürelerinin gerçek süreleri yansıt madığı düşünülerek bu konuda bilinen zaman etüdü tekniği ve bu tez' de ortaya konan grup zaman etüdü tekniği kulla nılarak analizin gerçek işçilik sürelerinin bulunması yo luna gidilmiştir. Çalışmanın son bölümünde şantiyedeki gözlemler anlatılmış ve iki örnek imalatta gerçek işçilik süreleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill APPLICATION OF WORK STUDY IN CONSTRUCTION INDUSTRY PRODUCTIVITY AND AFFECTING TO.THE CONSTRUCTION OF THE LABOR MANHOURS (M.Sc. Thesis) Metin ALTINTAŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1989 ABSTRACT In this thesis Work Study techniques are discussed and Time Study method has been applied to the different type of construction sites as they have the same produc tion conditions.Productivity also has been discussed in the construction industry and consider the productivity affecting factors. Since the labor manhour of the General Unit Price Analaysis published by the Ministry of Pub lic Works are not reliable, two techniques have been used to determine the real manhour, these are the Normal Time Study and Grup Time Study techniques. In the last part of the thesis.results of the observations on the sites are explained and given the real labor manhour for two pro duction.