Ebeveyn duygusal erişilebilirliği ile romantik ilişkilerde bağımlılık, biz olma ve stresle çift olarak baş etme arasındaki ilişki
The relationship between parental emotional availability and dependency in romantic relationships, we-ness and dyadic coping with stress
- Tez No: 995192
- Danışmanlar: PROF. DR. EDA KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Aile ortamındaki etkileşimler çocuğun iyi oluşu ve yakın ilişkilerini etkileyen en önemli faktörlerdendir. Duygusal açıdan ulaşılabilir ebeveynleri olan kişiler, güvenli bağ geliştirerek, yetişkinlik dönemindeki romantik ilişkilerine yönelik olumlu örüntülere sahip olmakta, biz algısını geliştirebilmekte ve sorunlarla daha olumlu baş edebilmektedirler. Bu bakış açısı doğrultusunda bu tez çalışmasında ebeveyn duygusal erişilebilirliğinin kişilerin ilerleyen dönemlerdeki ilişkilerine yönelik yansımalarının ilişki bağımlılık düzeyleri, biz olma algıları ve stresle çift olarak baş etme becerileri arasındaki ilişkiyi incelenmektedir. Araştırma 18-45 yaş arasında, en az 6 aydır romantik ilişki içerisinde olan toplamda 417 kişiden elde edilen verileri kapsamaktadır. Araştırmada kullanılan ölçme araçları ise Ebeveyn Duygusal Erişilebilirliği Ölçeği, Romantik İlişki Bağımlılık Ölçeği, Biz Olma Ölçeği ve Stresle Çift Olarak Baş Etme Envanteridir. Elde edilen sonuçlara göre ebeveynlerin duygusal erişilebilirliğinin kişilerin ilerideki ilişkilerine yönelik biz olma algısı geliştirmeleri ve stresle çift olarak olumlu baş etme mekanizmaları sergilemeleri ile arasında olumlu ilişki içerisinde olduğu gözlenmektedir. Aynı zamanda ilişkiye yönelik biz algısının artması, kişilerin stresle çift olarak baş etme becerilerini arttırdığı gözlenmektedir. Cinsiyete bağlı farklılıklar ele alındığında ise kadınlarda stresle çift olarak olumsuz baş etmeyi anne duygusal erişilebilirliği olumlu yönde yordarken, baba duygusal erişilebilirliği ise olumsuz yönde yordamaktadır. Erkeklerde ise stresle çift olarak olumsuz baş etmeyi anne duygusal erişilebilirliği olumlu yönde yordarken; stresle çift olarak olumlu baş etmeyi baba duygusal erişilebilirliği olumlu yönde yordamaktadır. Cinsiyet ve yaş grupları açısından ele alındığında romantik ilişkide takıntı 18-30 yaş kadınlarda daha yüksek olup, olumsuz stresle baş etme düzeyleri de yine bu grupta daha fazladır. Ayrıca medeni durum, ebeveynlerin bağımlı ilişki içerisinde olmasına yönelik algıya bağlı farklılıklar da incelenerek elde edilen sonuçlar alanyazın çerçevesinde tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Family enviroments is crtitical for child's future social, close relationships and their well being. Individuals whose parents are emotionally available can develop secure attachments, exhibit positive patterns in their adult romantic relationships, fostering a stronger sense of we-ness, and cope with problems more positively. Based on this mindset, this research aim to investigate the impact of parental emotional availability on individuals' later relationships, specifically focusing on their levels of dependency in romantic relationship, their sense of“we-ness”and dyadic coping. This study has 417 participants' data whose age is between 18-45 and also who is in a relationship for at least 6 months. In this study, participants completed the online surveys that includes Emotional Availibility of Parents Scale, Addiction in Romantic Relationship Scale, We-Ness Scale And Dyadic Coping Inventory. According to the results, parental emotional availibility is positively correlate with we-ness and positive dyadic coping. Moreover, when the individuals developing a sense of we-ness is increase their dyadic coping behaviors increase too. When gender-based differences are considered maternal emotional availability positively predicts negative dyadic coping for females, while paternal emotional availability negatively predicts negative dyadic coping for females. Furthermore, maternal emotional availability positively predicts negative dyadic coping for males, while paternal emotional availability positively predicts positive dyadic coping for males. When examined in terms of gender and age groups, obsession to romantic relationship is higher in females who is aged 18-30, and negative dyadic coping level is also higher in this group. Furthermore, differences related to marital status and individual's perception of their parents' dependency in romantic relationship are examined, and the results obtained are discussed within the framework of the literature.