Olağanüstü Hal Bölgesinde askerlik yapan ve organ kaybı yaşayan malul gazilerin psikososyal tepkilerinin incelenmesi
The Study of veterans psychosocial reactions who did their military service in the battle areas have extremity losses
  1. Tez No: 99520
  2. Yazar: SEVİNÇ YEŞİLKANAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE ÖZCAN, PROF.DR. ZUHAL BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
VI ÖZET OLAĞANÜSTÜ HAL BÖLGESİNDE ASKERLİK YAPAN VE ORGAN KAYBI YAŞAYAN MALUL GAZİLERİN PSİKOSOSYAL TEPKİLERİNİN İNCELENMESİ Bu çalışma, olağanüstü hal bölgesinde görev yaparken yaralanma sonucu ekstremite kaybı yaşayan malul gaziler ile bu bölgede ve dışmda askerlik yapan fakat ekstremite kaybı yaşamayan bireylerin psikososyal olarak nasıl etkilendiklerinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Askerlik görevini olağanüstü hal bölgesinde ve dışmda yapan 50'şer bireyle, organ kaybı yaşayan 50 malul gazi olmak üzere, toplam 150 kişi araştırma örneklemine alınmıştır. Araştırmada veriler, bireylerle ilgili tanıtıcı bilgilerden oluşan Kişisel Bilgi Formu ve bireylerin ruhsal hastalık belirtilerinin taranması amacıyla kullanılan Kısa Semptom Envanteri (KSE) ile toplanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Kruskall Wallis testi, iki yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Ekstremite kaybı yaşayan gazilerin, %96'sımn yaşantısı olumsuz etkilenmiştir. Psikolojik olarak etkilenenler en fazla“toplum tarafından hor görüldüm, yeterince ilgi görmedim”(%8.33) ifadesine yer verirken, fiziksel aktiviteler olarak hareketlerin kısıtlanması (%45.83), sosyal açıdan ise sosyal faliyetlerin azalması (%18.75) ilk sırada belirtilmiştir. Malul gazilerin, KSE puan ortalamaları(l 06.94) ile askerliğini OHAL bölgesinde yapanların KSE puan ortalamalan(74.31) ve OHAL bölgesi dışmda yapan KSE puan ortalamalan(45.25) arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05).vıı Bireylerin yaşı, medeni durumu, eğitim durumu ve çalışma durumuyla gruplar arasında, KSE puan ortalamaları arasında etkileşim olmadığı saptanmıştır(p>0.05). Araştırma sonucu elde edilen bulgular doğrultusunda, önerilerde bulunulmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Askerlik, posttravmatik stres bozukluğu, amputasyon.
Özet (Çeviri)
vm ABSTRACT THE STUDY OF THE VETERANS' PSYCHOSOCIAL REACTIONS WHO DID THEm MILITARY SERVICE IN THE BATTLE AREAS AND HAVE EXTREMITY LOSSES This study was a descriptive analysis aimed to show differences in psychosocial aspects between disabled veterans having extremity losses resulting from battles and individuals who not have extremity losses did their military service in the battle areas and also outside of the battle areas. 50 subjects performed their military service in battle areas and 50 subjects performed their military service in other areas and 50 disabled veterans were grouped as sample groups. Data were collected from Personal Data Form consisting of introductory knowledge related to subjects and from Short Symptom Inventory (SSI) used to scan symptoms of psychological disorders. In the assessment of the data(collected for the study) the following analysis were used; descriptive statistics, Kruskall Wallis test, 2 tailed variance analysis. The lives of the veterans were negatively affected by 96% of the individuals tested.. The most frequent complaint of psychologically effected subjects was that they were abhorred by the society and they were neglected (8.33%). The most frequent complaint of physical activity limitation was due to the restriction in body movements (45.83%). In terms of social aspects, decrement in social activity (18.75%) was the most frequent. In the statistical analysis of mean SSI scores, there was a significant difference (p0.05). In the light of the results obtained from the study several suggestions were made. KEY WORDS: Military service, post traumatic stress disorder, amputation.