Hayvan deneyleri prosedürlerinin uygulanmasında ve değerlendirmesinde ülkeler arasında farklılıklar var mıdır?
Are there differences between countries in the implementation and evaluation of animal testing procedures?
  1. Tez No: 995223
  2. Yazar: HATİCE ZEYNEP KOŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Sağlık Eğitimi, Veterinary Medicine, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Laboratuvar Hayvanları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deney Hayvanları Biyoloji ve Biyomedikal Uygulama Teknikleri Bilim Dalı
Özet
Deneysel hayvan araştırmaları, biyomedikal ilerlemenin ve insan sağlığının iyileştirilmesinin vazgeçilmez bir parçası olmaya devam etmektedir. Ancak laboratuvar hayvanları araştırmalarının bilimsel literatürü, sonuçların tekrarlanabilirliğinin zayıf olduğunu ve sonuçların insanlarda klinik deneylere çevrilemediğini bildiren makalelerle doludur. Bu sorunları azaltmak için kılavuzların uygulanmasına rağmen, araştırmaların deneysel tasarımı ve yürütülmesinin hala iyileştirilmeye ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. Bu çalışmada araştırma makaleleri içinde orta şiddet sınıfında olan Laparotomi ve Parsiyel nefrektomi (PN) içeren makalelerin 3R kuralları kapsamında konuyla ilgili kılavuzlara göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç için önce deneysel laparotomi prosedürü içeren PubMed, Meline ve Central PubMed bilimsel veri tabanlarında Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) yayınladığı gelişmişlik skalasındaki ülkelerden çıkan makalelerden eşleşme ve dışlama kriterleri sonrası kalan 80 tanesi değerlendirilmiştir. Daha sonra parsiyal nefrektomi (PN) prosedürü içeren Web of Science, Pub Med ve Scopus bilimsel veri tabanlarında İnsani Gelişmişlik Endeksi'ne (İGE) göre sınıflandırılmış ülkelerden çıkan on yıllık üç dönem kesiti halinde yer alan makalelerden eşleşme ve dışlama kriterleri sonrası kalan 93 tanesi değerlendirmeye alınmıştır. Bu hedefi gerçekleştirmek için '3R Skor Model-Endeks' çerçevesinde deneysel prosedürlerin uygulanmasındaki farklılıklar araştırılmıştır. Bilimsel kaliteyi arttıran 'Improve skor' ve araştırmaları finanse eden fon kaynağı varlığı da sorgulanmıştır. Ülkelere baktığımızda, deneysel laparotomi çalışmasında 'Toplam skoru' en yüksek ülkeler sırasıyla ABD, Almanya ve Avusturalya iken toplam skoru en düşük ülkeler sırasıyla Şili, Romanya ve Yunanistan'dır. PN çalışmasında 'Toplam skoru' en yüksek ülkeler İsrail, Belçika iken en düşük olan ülkeler Arjantin ve Meksika'dır. 'İmrove skoru' en yüksek ülkeler İsrail ve Avusturya iken en düşük ülkeler Meksika ve Brezilya'dır. Ülkeler arasında makale yayınlamada ilk üç sırayı ABD, Çin ve Japonya almaktadır. Makalelerin tümü ülke gelişmişlik düzeyi yüksek ve çok yüksek ülkelerden çıkarken orta ve az gelişmiş ülkelerden hiç makale çıkmamaktadır. Anahtar Kelimeler 3R ilkeleri, Etik, Deneysel laparotomi, Deneysel parsiyal nefrektomi, Bilimsel etki endeksi
Özet (Çeviri)
Experimental animal research remains an essential part of biomedical progress and improving human health. However, the scientific literature on laboratory animal research is replete with articles reporting poor reproducibility of results and failure to translate to human clinical trials. This suggests that despite the implementation of guidelines to reduce these problems, the experimental design and conduct of studies still need improvement. In this study, it was aimed to evaluate the articles containing Laparotomy and Partial Nephrectomy (PN), which are in the moderate severity class among research articles, according to the relevant guidelines within the scope of the 3R rules. For this purpose, 80 articles containing experimental laparotomy procedures were first evaluated from the PubMed, Meline, and Central PubMed scientific databases, originating from countries on the Organization for Economic Cooperation and Development's (OECD) development scale, after matching and exclusion criteria.Then, 93 articles from three ten-year periods from countries classified according to the Human Development Index (HDI) in the scientific databases Web of Science, PubMed, and Scopus, which included the PN procedure, were evaluated according to matching and exclusion criteria. To achieve this goal, differences in the application of experimental procedures within the framework of the '3R Score Model-Index' were investigated. The 'Improve score' that increases scientific quality and the existence of funding sources that finance research have also been questioned. When we look at the countries, the countries with the highest total scores in the experimental laparotomy study are the USA, Germany and Australia, respectively, while the countries with the lowest total scores are Chile, Romania and Greece, respectively. In the PN study, the countries with the highest 'Total score' were Israel and Belgium, while the countries with the lowest were Argentina and Mexico. The countries with the highest 'Imrove scores' are Israel and Austria, while the countries with the lowest are Mexico and Brazil. The top three countries in article publishing are the United States, China and Japan. While all of the articles come from countries with high and very high levels of development, no articles come from medium and underdeveloped countries. Key words 3R rules, Ethic, Experimental Laparotomy, Experimental partial nephrectomy, Scientific impact index