Deprem sonrasi betonarme yapilarda kolon ve kirislerde olusan çatlaklarin mafsal kapasitesine etkisi
The effect of cracks in columns and beams of reinforced concrete structures after earthquakes on plastic hinge capaci̇ty
- Tez No: 995228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED CAVİT ZİYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de yapıların deprem güvenliğinin sağlanması amacıyla yürürlüğe konulan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY 2018), yeni inşa edilecek binalar için tasarım esaslarını tanımlamanın yanı sıra, mevcut yapıların deprem performanslarının değerlendirilmesine ilişkin temel ilkeleri de ortaya koymaktadır. Ancak literatürde yer alan birçok bilimsel çalışmada, performans analizleri gerçekleştirilirken, yapısal elemanlarda mevcut olan hasar durumunun performans hedeflerinin belirlenmesinde yeterince dikkate alınmadığı görülmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, mevcut yapı stoğunu temsil edecek şekilde Türkiye Deprem Yönetmeliği 1998 ve Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 esaslarına göre tasarlanan hasarlı betonarme kolon–kiriş birleşimlerine ait deney numuneleri üzerinde monotonik ve tersinir–tekrarlanır yükleme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Deneyler sonucunda elde edilen veriler kullanılarak numunelere ait çatlak gelişimi, taşıma kapasitesi oranları, yük–deplasman ilişkileri, süneklik oranları, enerji sönümleme kapasiteleri, moment–dönme eğrileri, plastik mafsallaşma davranışları ve performans hedeflerine ilişkin tahminler detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak bu tez çalışması; deprem sonrası hasar almış betonarme kolon–kiriş birleşimlerinin performans değerlendirmesinde, mevcut hasar düzeyinin nicel olarak dikkate alınmasının zorunlu olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen deneysel veriler, performans analizlerinde kullanılan idealize kabullerin gözden geçirilmesi gerektiğine işaret etmekte ve mevcut yapıların değerlendirilmesine yönelik daha gerçekçi, hasar temelli analiz yaklaşımlarının geliştirilmesi için güçlü bir veri altyapısı sunmaktadır. Bu yönüyle çalışma, hem literatüre deneysel katkı sağlaması hem de mühendislik uygulamalarında daha güvenli ve tutarlı kararların alınmasına ışık tutması bakımından önemli bir referans niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The Türkiye, the Turkish Building Earthquake Code (TBEC), which has been enacted to ensure the seismic safety of buildings, defines not only the design principles for newly constructed structures but also the fundamental criteria for evaluating the seismic performance of existing buildings. However, many studies in the literature indicate that, while performing performance-based analyses, the existing damage conditions of structural members are not adequately considered in the determination of performance objectives.Within the scope of this thesis, monotonic and reversed cyclic loading tests were conducted on damaged reinforced concrete beam–column joint specimens designed in accordance with the Turkish Earthquake Code 1998 and the Turkish Building Earthquake Code 2018, representing the existing building stock. Based on the experimental data obtained, crack development, load-carrying capacity ratios, load–displacement relationships, ductility ratios, energy dissipation capacities, moment–rotation responses, plastic hinge behaviors, and performance level estimations of the specimens were evaluated in detail.As a result, this thesis demonstrates that the quantitative consideration of existing damage levels is essential in the seismic performance assessment of reinforced concrete beam–column joints damaged after earthquakes. The experimental findings indicate that the idealized assumptions commonly adopted in performance analyses should be reconsidered and provide a strong data basis for the development of more realistic, damage-based evaluation approaches for existing structures. In this respect, the study constitutes a significant reference by contributing experimental evidence to the literature and by supporting safer and more consistent decision-making processes in engineering practice.