Doğum sonu anneye yapılan ayak masajının emzirme başarısı, uyku kalitesi ve yenidoğan stresine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of postpartum foot massage on breastfeeding success, sleep quality, and neonatal stress: A randomized controlled study
  1. Tez No: 995229
  2. Yazar: MELEK NUR KEÇELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÜL ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, doğum sonu dönemde ayak masajı uygulamasının emzirme başarısı, uyku kalitesi ve yenidoğan stres düzeyi üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü deneysel tasarımda yürütüldü. Araştırma, Aralık 2024 – Ağustos 2025 tarihleri arasında Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi kadın doğum servisinde normal doğum yapan 70 kadınla yürütüldü (D:35, K:35). Deney grubuna doğum sonrası 1. haftadan itibaren 4 hafta boyunca, haftada 3 gün olmak üzere toplam 12 seans ayak masajı uygulandı. İlk uygulama hastanede, diğer uygulamalar ise katılımcıların kendi evlerinde gerçekleştirildi. Veri toplamada Tanıtıcı Bilgi Formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Emzirme Tanılama Aracı (LATCH) ve Yenidoğan Stres Ölçeği (YDSÖ) kullanıldı. Kontrol grubuna müdahale yapılmamış, ölçümler eş zamanlı gerçekleştirildi. Son değerlendirmede ise tüm ölçekler tekrar uygulandı. Veriler Independent Samples t-testi, Mann-Whitney U testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Friedman Testi ile analiz edildi. Bulgular doğum sonrası dönemde anneye uygulanan ayak masajının, emzirme başarısını ve uyku kalitesini artırdığı; yenidoğan stres düzeyini ise azalttığı belirlendi (p<0.05). Bu bulgular, ayak masajının postpartum bakım sürecinde etkili ve uygulanabilir bir non-farmakolojik müdahale olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a randomized controlled experimental design to evaluate the effects of foot massage in the postpartum period on breastfeeding success, sleep quality, and neonatal stress levels. The research was carried out with 70 women (35 experiment group and 35 in the control group) who had vaginal deliveries at the obstetrics and gynecology ward of Kahramanmaraş Necip Fazıl City Hospital between December 2024 and August 2025. The experimental group received a total of 12 foot massage sessions, 3 days a week, for 4 weeks starting from the 1st week postpartum. The first application was performed in the hospital, and the subsequent applications were performed in the participants' own homes. Data collection was carried out using a Demographic Information Form, the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), the Lactation Assessment Tool (LATCH), and the Neonatal Stress Scale (NSS). The control group received no intervention, and measurements were taken simultaneously. In the final assessment, all scales were administered again. Data were analyzed using Independent Samples t-test, Mann-Whitney U test, Wilcoxon Signed-Rank Test, and Friedman Test. The findings revealed that foot massage applied to the mother in the postpartum period increased breastfeeding success and sleep quality, and reduced newborn stress levels (p<0.05). These findings suggest that foot massage can be considered an effective and applicable non-pharmacological intervention in the postpartum care process.