An introduction to block cipher cryptanalysis
Blok şifre kripto analizine giriş
- Tez No: 995240
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BUKET ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Hassas bilgilerin korunması amacıyla bir şifreleme algoritması kullanılmadan önce, bu algoritmanın güvenliğinin sağlanması temel bir gerekliliktir. Bir şifrenin sağlamlığını değerlendirmenin en güvenilir yolu, tasarımındaki olası zayıflıkları veya güvenlik açıklarını ortaya çıkarmayı amaçlayan kripto analiz çalışmalarından geçmektedir. Bu tez, blok şifrelerin güvenliğini incelemek için kullanılan başlıca kriptanaliz tekniklerinin kapsamlı bir derlemesini sunmaktadır. Her bir teknik, önce kavramsal olarak tanıtılmış, ardından belirli bir blok şifre üzerinde uygulanarak yöntemin pratikte nasıl işlediği gösterilmiştir. Her saldırı türü için veri ve zaman karmaşıklıkları ayrıntılı biçimde ele alınmış, böylece saldırıların uygulanabilirliği ve verimliliği hakkında net bir anlayış sağlanmıştır. Seçilen şifreleme algoritmaları, her tekniğin temel ilkelerini açık ve öğretici bir şekilde ortaya koyacak biçimde özenle belirlenmiştir. Bu tezin temel amacı, blok şifre kripto analizine ilişkin açık, sistematik ve kapsamlı bir bakış açısı sunmaktır. Birçok kripto analiz tekniğinin ayrıntılı açıklamaları ile kapsamlı karmaşıklık analizlerini tek bir çalışmada bir araya getirerek, mevcut çevrimiçi kaynaklardaki boşluğu doldurmayı hedeflemektedir. Teorik açıklamalar ile pratik örneklerin birleştirilmesi sayesinde, okuyucuların simetrik şifreleme algoritmalarının güvenliğini değerlendirmeye yönelik hem kavramsal bir anlayış hem de analitik bir sezgi geliştirmeleri amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ensuring the security of encryption algorithms is a fundamental requirement before employing them to protect sensitive information. The most reliable way to evaluate the strength of a cipher is through cryptanalysis, which aims to identify potential weaknesses or vulnerabilities in its design. This thesis presents a comprehensive survey of the main cryptanalytic techniques used to analyze the security of block ciphers. Each technique is introduced conceptually and then demonstrated through its application to a selected block cipher, highlighting how the method operates in practice. The data and time complexities associated with each attack are discussed in detail to provide a clear understanding of their feasibility and efficiency. Ciphers have been carefully chosen to illustrate the core principles of each technique in an accessible and instructive manner. The primary goal of this thesis is to provide a clear, structured, and comprehensive overview of block cipher cryptanalysis. By bringing together detailed explanations of multiple cryptanalytic techniques along with thorough complexity analyses in a single work, this thesis addresses a gap in existing online resources. Through the combination of theoretical foundations and practical examples, the work aims to help readers develop both a conceptual understanding and an analytical intuition for evaluating the security of symmetric encryption algorithms.