İklim değişikliğine karşı dirençli ve sürdürülebilir kentler için bir model: Tokat örneği
A model for resilient and sustainable cities against climate change: The Tokat example
  1. Tez No: 995241
  2. Yazar: NİHAL ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN YAMAÇLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Kentler, sunduğu imkanlar sebebiyle yoğun göçe maruz kalmakta ve barınma ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Barınma ihtiyacına çözüm olarak sunulan hızlı konut üretimi ise kentlerde bina stokunda bir artış oluşturmakta, kentlerin saçaklanmasına sebep olmakta dolayısıyla kentsel yayılma yaşanmaktadır. Bina stokundan kaynaklı oluşan gizli ısı yüzey sıcaklığını değiştirmekte ve küresel ısınmayı etkileyen bir faktör haline gelmektedir. Böylelikle küresel ısınmanın önemli sonuçlarından biri olan iklim değişikliği ise kaçınılmazdır. Bu durumda kentler hem yaşanan sıcaklık değişiminde aktif rol oynamakta hem de bu değişimin getirmiş olduğu başta iklim değişikliği gibi birçok olumsuz sonuçtan dolayı mağdur olmaktadır. Kentlerde iklim değişikliğinden kaynaklandığı düşünülen afetler, kentin sahip olduğu karakteristik özelliklerle birlikte yeniden analiz edildiğinde, kentin ve kenti oluşturan sistemlerin dirençliliği gündeme gelmektedir. Ani şok ve stres durumlarına kentin ve kenti oluşturan sistemlerin cevap verebilme yeteneği kentin sürdürülebilirliğinin sağlanmasında önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında, kentlerin sürdürülebilir kalkınma hedefinde iklim değişikliğinin getirdiği olumsuz etkiler karşısında dirençli olabilmesi için Balık Kılçığı Tekniği Yöntemi ile sorun-neden-alt neden tespiti yapılmış, Eishenhower Matrisi ile nedenler aciliyet ve önem durumuna göre gruplandırılmış, dirençlilik kapasitesi özellikleri matrisi hazırlanmış ve stratejik eylem planı önerisi sunulmuştur. Hazırlanan bu modelin ve akış diyagramlarının yerel ve merkezi yönetimler tarafından altlık olarak kullanılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Cities are exposed to intense migration due to the opportunities they offer and the need for shelter arises. Rapid housing production, which is offered as a solution to the need for shelter, creates an increase in the building stock in cities, causes cities to sprawl, and therefore urban sprawl occurs. The latent heat generated by the building stock changes the surface temperature and becomes a factor affecting global warming. Thus, climate change, which is one of the important results of global warming, is inevitable. In this case, cities both play an active role in the temperature change experienced and suffer from many negative results brought by this change, especially climate change. When disasters thought to be caused by climate change in cities are re analyzed together with the characteristic features of the city, the resilience of the city and the systems that make up the city comes to the agenda. The ability of the city and the systems that make up the city to respond to sudden shocks and stress situations is important in ensuring the sustainability of the city. In this thesis, in order for cities to be resilient against the negative effects of climate change in the sustainable development goal, problem-cause-sub-cause determination was made with the Fishbone Technique Method, the causes were grouped according to urgency and importance with the Eishenhower Matrix, the resilience capacity characteristics matrix was prepared and a strategic action plan proposal was presented. It is aimed that this prepared model and flow diagrams will be used as a base by local and central governments.