Laparoskopik histerektomi cerrahisi öncesi verilen pregabalinin preoperatif anksiyete ve postoperatif ağrı skorları üzerine etkisi
The effect of preoperatively administered pregabalin on preoperative anxiety and postoperative pain scores in laparoscopic hysterectomy surgery
  1. Tez No: 995279
  2. Yazar: ALİ NASIR GÜNSALDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR GÖKHAN GÜL, PROF. DR. PELİN KARAASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Ameliyat öncesi anksiyete ve ameliyat sonrası ağrı, perioperatif dönemde birçok hasta için sorun olmaya devam etmektedir. Ameliyat öncesi anksiyetesi yüksek olan hastalarda ameliyat sonrası ağrı da daha fazla olmaktadır. Preemptif analjezi, nosiseptif mekanizmaları tetiklenmeden önce inhibe etmek amacıyla ağrılı bir uyarandan önce başlatılan farmakolojik müdahaleyi ifade eder. Pregabalin, inhibitör nörotransmitter gamaaminobütirik asidin (GABA) yapısal bir analoğudur. Bu çalışmada, laparoskopik histerektomi cerrahisi öncesi verilen pregabalinin preoperatif anksiyete ve postoperatif ağrı skorları üzerine etkisini değerlendirdik. Çalışmamıza T.C. İstanbul Medipol Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'nun 14/03/2024 tarihli 258 karar numaralı onayını takiben başladık. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine 1 Mayıs 2024 ile 31 Mart 2025 tarihleri arasında başvuran genel anestezi altında laparoskopik histerektomi cerrahisi planlanan 35-75 yaş arası 46 hasta, uygulanacak işlem hakkında bilgilendirildikten ve yazılı onamları alındıktan sonra çalışma kapsamına aldık. Çalışmaya dahil olan hastaları Pregabalin (Grup P, n=23) grubu ve Kontrol (Grup K, n=23) grubu olmak üzere 2 gruba ayırdık. Anksiyete değerlendirmesini Amsterdam Preoperatif Anksiyete ve Bilgi Ölçme Skalası kullanılarak yaptık. Pregabalin grubunu oluşturan 23 hastaya preoperatif 90 dakika önce pregabalin oral tablet 150 mg verdik. Pregabalin verilmeyen kalan 23 hasta kontrol grubunu oluşturdu. Hastaları postoperatif 0.saatte, 24.saatte ve taburculuk öncesi ağrı yönünden değerlendirdik. Bunun için Nümerik Değerlendirme Ölçeği (NRS) kullandık. Her iki grupta da preoperatif anksiyete düzeylerinin düştüğünü gördük. Pregabalin grubunda postoperatif dönemde ağrı skorlarının daha düşük olduğu ve daha az ek analjezik ihtiyacı olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Preoperative anxiety and postoperative pain remain significant concerns for many patients during the perioperative period. Patients with high levels of preoperative anxiety tend to experience increased postoperative pain. Preemptive analgesia refers to the administration of pharmacological agents prior to a noxious stimulus with the aim of inhibiting nociceptive mechanisms before their activation. Pregabalin is a structural analog of the inhibitory neurotransmitter gamma-aminobutyric acid (GABA). Numerous reports have highlighted the use of pregabalin to control preoperative anxiety and to reduce both postoperative pain and opioid consumption. In this study, we aimed to evaluate the effect of pregabalin administered prior to laparoscopic hysterectomy on preoperative anxiety levels and postoperative pain scores. Following the approval of the Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee of Istanbul Medipol University (Decision No: 258, dated 14/03/2024), the study was initiated. A total of 46 patients, aged 35–75 years, who were scheduled to undergo laparoscopic hysterectomy under general anesthesia at the Department of Obstetrics and Gynecology of Medipol Mega University Hospital between May 1, 2024, and March 31, 2025, were enrolled after providing informed written consent. The participants were randomly assigned into two groups: the Pregabalin group (Group P, n=23) and the Control group (Group C, n=23). Preoperative anxiety was assessed using the Amsterdam Preoperative Anxiety and Information Scale (APAIS). Patients in Group P received a single oral dose of 150 mg pregabalin 90 minutes prior to surgery. Postoperative pain was evaluated at 0 hours, 24 hours, and prior to discharge using the Numerical Rating Scale (NRS). A reduction in preoperative anxiety levels was observed in both groups. However, postoperative pain scores were lower and the need for additional analgesia was reduced in the pregabalin group (Group P).