Hadislerde yas ve yasla başa çıkma biçimleri
Mourning and ways of coping with grief in hadiths
- Tez No: 995278
- Danışmanlar: PROF. DR. PEYMAN ÜNÜGÜR TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Hayatın kaçınılmaz ve en acı gerçeği ölümdür. Bu gerçekle yüzleşen insan hem kendi ölümüyle ilgili endişe duyar hem de sevdiklerini kaybettiğinde büyük bir acı hisseder. Kişinin hissettiği bu derin duygular onun düşünce, davranış ve sosyal ilişkilerinde belirli bir süre devam eden bazı değişikliklere sebep olur. Yas süreci olarak adlandırılan bu dönemin sağlıklı bir şekilde atlatılması kişinin yeni durumu kabullenmesi açısından son derece önemlidir. Ayrıca kişi bu süreçte toplumsal desteğe de ihtiyaç duyar. Bu nedenle her toplumda genellikle dini inançların şekillendirdiği yasla ilgili uygulamalar görülür. İslam dininde de yas sürecinde kişinin ve toplumun nasıl davranması gerektiğine dair uygulamalar Hz. Peygamber tarafından belirlenmiştir. O hem kendi hayatında yaşadığı kayıplar karşısında gösterdiği tepkilerle insanlara örnek olmuş hem de İslam'ın ruhuna uygun yeni bir davranış modeli ortaya koyarak insanlara rehberlik etmiştir. Bununla ilgili hadis kaynaklarında pek çok rivayet bulunmaktadır. Bu noktadan hareketle çalışmada Hz. Peygamber'in cahiliye döneminde var olan yas uygulamalarına olan yaklaşımı, kendi yaşadığı kayıplara verdiği tepkilerle ortaya koyduğu örneklik ve yas sürecinde sünnetle şekillenen toplumsal rollerle ilgili rivayetler ele alınmıştır. Bu vesileyle yas sürecinde Hz. Peygamber'in sünnetini gözler önüne sermek hedeflenmektedir. Çalışmada literatür tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda Hz. Peygamber'in yasla ilgili son derece stratejik kurallar belirlediği ve özgün bir davranış modeli ortaya koyduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Death is the inevitable and most painful truth of life. A person confronted with this reality experiences anxiety about their own death and profound pain when they lose loved ones. These deep emotions that a person feels cause some changes in his thoughts, behavior and social relationships that last for a certain period of time. Getting through this period, called the mourning process, in a healthy way is extremely important for the person to accept the new situation. They also need social support during this process. For this reason, mourning practices shaped by religious beliefs are seen in every society. In Islam, the practices regarding how individuals and society should behave during the mourning process were determined by the Prophet Muhammad. He set an example for people with his reactions to the losses he experienced in his own life and guided them by introducing a new model of behavior in line with Islam. There are many narrations about this in hadith sources. Based on this point, this study examines the Prophet's approach to mourning practices that existed during the Pre-Islamic Period, the exemplary role he set with his reactions to his own losses, and narrations regarding the social roles shaped by the Sunnah during the mourning process. On this occasion, the aim is to reveal the Sunnah of the Prophet during the mourning period. Literature review method was used in the study. As a result of the study, it was determined that the Prophet Muhammad determined extremely strategic rules regarding mourning and presented a unique behavioral model.